O-FM-20-SOC - Sociologija

Akronim O-FM-20-SOC
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet ima za cilj da studentima u okviru definisanog fonda časova pruži osnovna znanja iz sociologije, što je bitna pretpostavka da studenti prodube nastavno gradivo sa ciljem dubljeg i svestranijeg razumevanja društva, njegove strukture i razvoja, svestranije razumevanje sela kao društvene zajednice, strukture i razvoja sela, seljaštva i poljoprivrede
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student kroz predmet treba da bude osposobljen za: prepoznavanje problema iz sociologije, sociologije sela i poljoprivrede ivrede, primenu metoda u sociologiji, efikasno učenje, timski rad, kritičko mišljenje i prezentaciju rezultata.
    Sadržaj teorijske nastave Predmet i nastanak sociologije; Metode u sociologiji; Sociološko određenje društva i strukture; Društvena struktura i stratifikacija; Ekonomska struktura; Predmet i zadaci sociologije sela i poljoprivrede; Društvene promene u demografskoj i socijalnoj strukturi sela i poljoprivrede; Sociološke karakteristike rada i zanimanja u poljoprivredi; Socijalna ekologija sela i poljoprivrede.
    Sadržaj praktične nastave Sve jedinice predviđene planom detaljno će biti razrađene na časovima vežbi, kao i izrada seminarskih radova.
    1. S. Jelić, T. Jovanović: Hrestomatija-elementi opšte sociologije i sociologije sela, Grafiprof, Beograd, 2013.
    2. P. Kozić, S. Jelić: Sociologija, Klasa d.o.o., Beograd, 2007.
    3. C.Kostić: Sociologija sela, Zavod za izdavanje udžbenika, Srbije, Beograd, 1975
    4. M. Mitrović: Sociologija sela, SDS, Beograd, 1998.
    5. Đ.Stevanović: Agrarna sociologija, Stručna knjiga, Beograd, 1990
    Metode izvođenja nastave Klasična predavanja i interaktivna nastava.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 40