О-БИ-20-ОХЕМ - Општа хемија

НазивОпшта хемија
АкронимО-БИ-20-ОХЕМ
Студијски програмБиотехнички и информациони инжењеринг
Модул
Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање: 1. знања о мерењима у хемији, структури материје, хемијској термодинамици, агрегатним стањима, растворима, електрохемији. 2. вештина употребе физичких величина и јединица, примене термодинамичких величина, примене електрохемијских величина.
    Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса, студент треба да буде способан да решава конкретне проблеме из следећих области: 1. мерења у хемији: 2. структуре материје 3. термодинамике 4. промене агрегатних стања; 5. раствора 6. електрохемије.
    Садржај теоријске наставе1. Хемија - наука о материји; 2. Мерења у хемији; 3. Структура атома; 4. Јонска и ковалентна једињења; 5. Стехиометрија и класификација хемијских реакција; 6. Стања материје; 7. Термохемија; 8. Хемијска равнотежа; 9. Хемијска термодинамика и кинетика; 10. Раствори; 11. Киселине, базе и соли; 12. Редокс реакције и електрохемија; 13. Хемијски елементи; 14. Угљоводоници
    Садржај практичне наставе1. Рад у хемијској лабораторији; 2. Мерења у хемији; 3. Класе неорганских једињења; 4. Хемијске реакције: стехиометрија и класификација; 5. Термохемија; 6. Хемијска равнотежа; 7. Хемијскe реакције: смер и брзина; 8. Раствори; 9. Киселине и базе; 10. Пуфери и хидролиза соли; 11. Редокс реакције и електрохемија.
    1. Е. Ивановић и А. Костић, 2019. Општа хемија, Пољопривредни факултет, Београд.
    Методе извођења наставеКласична предавања, интерактивна настава и лабораторијске вежбе
    Активности у току предавањаПисмени испит50
    Практична настава30Усмени испит