O-BI-20-OHEM - Opšta hemija

Naziv Opšta hemija
Akronim O-BI-20-OHEM
Studijski program Biotehnički i informacioni inženjering
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje: 1. znanja o merenjima u hemiji, strukturi materije, hemijskoj termodinamici, agregatnim stanjima, rastvorima, elektrohemiji. 2. veština upotrebe fizičkih veličina i jedinica, primene termodinamičkih veličina, primene elektrohemijskih veličina.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa, student treba da bude sposoban da rešava konkretne probleme iz sledećih oblasti: 1. merenja u hemiji: 2. strukture materije 3. termodinamike 4. promene agregatnih stanja; 5. rastvora 6. elektrohemije.
    Sadržaj teorijske nastave 1. Hemija - nauka o materiji; 2. Merenja u hemiji; 3. Struktura atoma; 4. Jonska i kovalentna jedinjenja; 5. Stehiometrija i klasifikacija hemijskih reakcija; 6. Stanja materije; 7. Termohemija; 8. Hemijska ravnoteža; 9. Hemijska termodinamika i kinetika; 10. Rastvori; 11. Kiseline, baze i soli; 12. Redoks reakcije i elektrohemija; 13. Hemijski elementi; 14. Ugljovodonici
    Sadržaj praktične nastave 1. Rad u hemijskoj laboratoriji; 2. Merenja u hemiji; 3. Klase neorganskih jedinjenja; 4. Hemijske reakcije: stehiometrija i klasifikacija; 5. Termohemija; 6. Hemijska ravnoteža; 7. Hemijske reakcije: smer i brzina; 8. Rastvori; 9. Kiseline i baze; 10. Puferi i hidroliza soli; 11. Redoks reakcije i elektrohemija.
    1. E. Ivanović i A. Kostić, 2019. Opšta hemija, Poljoprivredni fakultet, Beograd.
    Metode izvođenja nastave Klasična predavanja, interaktivna nastava i laboratorijske vežbe
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 50
    Praktična nastava 30 Usmeni ispit