О-ФМ-20-МЕКЛ - Метеорологија и климатологија

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање: 1. знања о атмосферским процесима и појавама, хидролошком циклусу, клими као природном ресурсу, утицају времена и климе на агрикултурне биљке; 2. вештине коришћења, обраде и анализе основних климатолошких података; 3. способности да oбјасни основне атмосферске појаве.
    Исходи учења (стечена знања)По завршетку овог курса, студент је оспособљен да: 1. разуме појаве и процесе у атмосфери и основне климатолошке појмове; 2. разуме значај времена и климе за пољопривреду; 3. самостално користи метеоролошке инструменте; 4. самостално анализира и представи основне климатолошке податке; 5. разликује основне карактеристике климе одређеног локалитета; 6. практично примени стечена знања.
    Садржај теоријске наставе1. Зрачење Сунца, Земље и атмосфере; 2. Загревање и хлађење Земљине површине и атмосфере; 3. Вода у атмосфери; 4. Ваздушна струјања и атмосферски поремећаји; 5. Основни климатолошки појмови и климатске класификације; 6. Клима Европе и Србије
    Садржај практичне наставе1. Дефиниција основних метеоролошких и климатолошких величина, 2.Организација система метеоролошких мерења и осматрања; 3. Метеоролошки инструменти; 4. Основе рачунске обраде климатолошких података; 5. Графички приказ климатолошких података; 6. Анализа климатолошких услова локалитета на основу измерених података
    1. Румл М.: Метеорологија, Пољопривредни факултет, Београд, 2016.
    2. Делијанић И.: Климатологија, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 1996.
    Методе извођења наставеПредавања у комбинацији са интерактивним методама и у теоријском и практичном делу наставе. Део градива на вежбама који се односи на метеоролошке инструменте спроводи се експериментално, док се климатолошка обрада података изводи кроз рачунске вежбе.
    Активности у току предавања5Писмени испит
    Практична настава35Усмени испит60