O-FM-20-MEKL - Meteorologija i klimatologija

Akronim O-FM-20-MEKL
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje: 1. znanja o atmosferskim procesima i pojavama, hidrološkom ciklusu, klimi kao prirodnom resursu, uticaju vremena i klime na agrikulturne biljke; 2. veštine korišćenja, obrade i analize osnovnih klimatoloških podataka; 3. sposobnosti da objasni osnovne atmosferske pojave.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku ovog kursa, student je osposobljen da: 1. razume pojave i procese u atmosferi i osnovne klimatološke pojmove; 2. razume značaj vremena i klime za poljoprivredu; 3. samostalno koristi meteorološke instrumente; 4. samostalno analizira i predstavi osnovne klimatološke podatke; 5. razlikuje osnovne karakteristike klime određenog lokaliteta; 6. praktično primeni stečena znanja.
    Sadržaj teorijske nastave 1. Zračenje Sunca, Zemlje i atmosfere; 2. Zagrevanje i hlađenje Zemljine površine i atmosfere; 3. Voda u atmosferi; 4. Vazdušna strujanja i atmosferski poremećaji; 5. Osnovni klimatološki pojmovi i klimatske klasifikacije; 6. Klima Evrope i Srbije
    Sadržaj praktične nastave 1. Definicija osnovnih meteoroloških i klimatoloških veličina, 2.Organizacija sistema meteoroloških merenja i osmatranja; 3. Meteorološki instrumenti; 4. Osnove računske obrade klimatoloških podataka; 5. Grafički prikaz klimatoloških podataka; 6. Analiza klimatoloških uslova lokaliteta na osnovu izmerenih podataka
    1. Ruml M.: Meteorologija, Poljoprivredni fakultet, Beograd, 2016.
    2. Delijanić I.: Klimatologija, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 1996.
    2 1 1
    Metode izvođenja nastave Predavanja u kombinaciji sa interaktivnim metodama i u teorijskom i praktičnom delu nastave. Deo gradiva na vežbama koji se odnosi na meteorološke instrumente sprovodi se eksperimentalno, dok se klimatološka obrada podataka izvodi kroz računske vežbe.
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
    Praktična nastava 35 Usmeni ispit 60