О-УЗ-20-ХЕМ - Хемија

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање: 1. знања о мерењима у хемији, структури материје, хемијској термодинамици, растворима, јонским и редокс реакцијама, oсновним класама неорганских и органских једињења.
    Исходи учења (стечена знања)по завршетку курса, студент треба да буде способан да решава конкретне проблеме из области: 1. мерења у хемији 2. структурe атома, јонских и ковалентних једињења; 3. термодинамике и редокс реакција; 4. раствора; 5. опише структуру, физичко-хемијска својства, реактивност и биолошку улогу oсновних класа неорганских и органских једињења;
    Садржај теоријске наставе1. Мерења у хемији; 2. Структура материје; 3. Јонска и ковалентна једињења; 4. Стехиометрија и класификација хемијских реакција; 5. Термохемија; 6. Хемијска равнотежа; 7. Хемијска термодинамика и кинетика; 8. Дисперзни системи; 9. Киселине и базе; 10. Пуфери и хидролиза соли; 11. Редокс реакције; 12. Биогени елементи; 13. Структура и биолошка улога органских једињења.
    Садржај практичне наставе1. Рад у хемијској лабораторији; 2. Мерења у хемији; 3. Класе неорганских једињења; 4. Хемијске реакције: стехиометрија и класификација; 5. Термохемија; 6. Хемијска равнотежа; 7. Хемијскe реакције: смер и брзина; 8. Раствори; 9. Киселине и базе; 10. Пуфери и хидролиза соли; 11. Редокс реакције.
    1. Е. Ивановић и А. Костић, 2019. Општа хемија, Пољопривредни факултет, Београд.
    2. Ивановић, Е. (2009). Органска хемија. Универзитет у Београду, Пољопривредни факултет.
    Методе извођења наставеКласична предавања, интерактивна настава и лабораторијске вежбе
    Активности у току предавањаПисмени испит50
    Практична настава30Усмени испит