Д-МЛ-14-ГЕЗ - Генеза земљишта

МодулМелиорације земљишта
Тип студијадокторске академске студије
    Условљност другим предметима-Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава на докторским студијама стицање: знања/разумевања интеракције педогенетских фактора и педогенетских процеса у различитим систематским категоријама земљишта. Дефинисање абиотских и биотских процеса у земљишту; вештина: примене одговарајућих теренских и експерименталних истраживања у идентификацији педогенетских процеса.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да буде оспособљен за индивидуалан и тимски рад на терену и у лабораторији у циљу идентификације педогенетског процеса и еволуционе фазе у којој се налази одређена систематска категорија земљишта.
    Садржај теоријске наставеПедогенетски фактори. Педогенетски процеси. Педогенетски процеси и систематске категорије земљишта. Педогенетски процеси и еволуциона фаза земљишта. Правац педогенетских процеса у систематским категоријама земљишта.
    Садржај практичне наставеДефинисање педогенетског процеса одређене систематске категорије земљишта на терену и у лабораторији.
    1. Stanley, W. Buol, R.J. Southard, R.C. Graham, P.A. McDaniel 2011. Soil Genesis and Classification. Wiley- Blackwell
    2. Randall, J. Schaetzl, Sharon Anderson 2005. Soils: Genesis and Geomorphology. Cambridge University Press
    3. Nico van Breemen, Peter Buurman 2003. Soil Formation. Kluwer Academic Publishers
    4. Ђорђевић, А., Радмановић, С. 2018. Педологија. Универзитет у Београду - Пољопривредни факултет, Београд
    5. Ћирић, М. 1984. Педологија. Свјетлост, Сарајево
    Методе извођења наставеТеоријска, теренска и лабораторијска настава, израда семинарског рада.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит60
    Колоквијуми