D-ML-14-GEZ - Geneza zemljišta

Akronim D-ML-14-GEZ
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Melioracije zemljišta
Tip studija doktorske akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava na doktorskim studijama sticanje: znanja/razumevanja interakcije pedogenetskih faktora i pedogenetskih procesa u različitim sistematskim kategorijama zemljišta. Definisanje abiotskih i biotskih procesa u zemljištu; veština: primene odgovarajućih terenskih i eksperimentalnih istraživanja u identifikaciji pedogenetskih procesa.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da bude osposobljen za individualan i timski rad na terenu i u laboratoriji u cilju identifikacije pedogenetskog procesa i evolucione faze u kojoj se nalazi određena sistematska kategorija zemljišta.
    Sadržaj teorijske nastave Pedogenetski faktori. Pedogenetski procesi. Pedogenetski procesi i sistematske kategorije zemljišta. Pedogenetski procesi i evoluciona faza zemljišta. Pravac pedogenetskih procesa u sistematskim kategorijama zemljišta.
    Sadržaj praktične nastave Definisanje pedogenetskog procesa određene sistematske kategorije zemljišta na terenu i u laboratoriji.
    1. Stanley, W. Buol, R.J. Southard, R.C. Graham, P.A. McDaniel 2011. Soil Genesis and Classification. Wiley- Blackwell
    2. Randall, J. Schaetzl, Sharon Anderson 2005. Soils: Genesis and Geomorphology. Cambridge University Press
    3. Nico van Breemen, Peter Buurman 2003. Soil Formation. Kluwer Academic Publishers
    4. Đorđević, A., Radmanović, S. 2018. Pedologija. Univerzitet u Beogradu - Poljoprivredni fakultet, Beograd
    5. Ćirić, M. 1984. Pedologija. Svjetlost, Sarajevo
    6 0 4
    Metode izvođenja nastave Teorijska, terenska i laboratorijska nastava, izrada seminarskog rada.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi