М-МЛ-14-НТР - Наводњавање травњака и рекреативних површина

НазивНаводњавање травњака и рекреативних површина
АкронимМ-МЛ-14-НТР
Студијски програмПољопривреда
МодулМелиорације земљишта
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање знања о општим појмова о травњацима, врстама и типовима травњака, о погодности физичких особина земљишта за заснивање и одржавање разних врста травњака, о методама наводњавања, потребама травњака за водом, режиму њиховог заливања.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да покаже вештину повезивања теоријског знања са конкретним задацима у процесу припреме земљишта за заснивање разних врста травњака, њиховом одржавању и наводњавању. Студент треба да уме да пројектује адекватан систем за наводњавање и одводњањање спортских терена и рекреативних површина, да је у могућности да успостави режим наводњавања и да обезбеди високу униформност заливања.
    Садржај теоријске наставеОпшти појмови о травњацима, састав травних смеса, подела травњака и типови травњака. Припрема земљишта за заснивање травњака (равнање, растресање, прихрана, одводњавање, аерисање). Одржавање разних типова травњака. Наводњавање травњака (потребе травњака за водом, режим наводњавања травњака, униформност заливања). Избор опреме за наводњавање травњака, пројектовање система за наводњавање травњака
    Садржај практичне наставеИзбор трава и травних смеса, одређивање плодности земљишта и потребних количина минералних ђубрива, провера збијености земљишта и одређивање потребе за аерацијом, растресањем, опсекавањем. Одређивање потребних количина воде, трајања и интервала заливања, контрола униформности заливања (мерење и израчунавање).
    1. Ерић П., Бошковић П.: Травњаци окућница, паркова и игралишта, Научни институт за ратарство и повртарство, Нови Сад, 1998.Вучковић С.: Травњаци, Пољопривредни факултет, Београд, 2007. Puhalla JC., Krans JV., Goatley J.M. Sports field: Design, Construction and Maintenance. John Wiley & Sons, Inc. New Jersy, USA, second edition. - 2010.
    Методе извођења наставеКласична предавања и вежбе, теренске вежбе (посета фудбалским стадионима, голф теренима и сличним објектима), методе интерактивне наставе.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична настава20Усмени испит60
    Колоквијуми20