M-ML-14-NTR - Navodnjavanje travnjaka i rekreativnih površina

Naziv Navodnjavanje travnjaka i rekreativnih površina
Akronim M-ML-14-NTR
Studijski program Poljoprivreda
Modul Melioracije zemljišta
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja o opštim pojmova o travnjacima, vrstama i tipovima travnjaka, o pogodnosti fizičkih osobina zemljišta za zasnivanje i održavanje raznih vrsta travnjaka, o metodama navodnjavanja, potrebama travnjaka za vodom, režimu njihovog zalivanja.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da pokaže veštinu povezivanja teorijskog znanja sa konkretnim zadacima u procesu pripreme zemljišta za zasnivanje raznih vrsta travnjaka, njihovom održavanju i navodnjavanju. Student treba da ume da projektuje adekvatan sistem za navodnjavanje i odvodnjanjanje sportskih terena i rekreativnih površina, da je u mogućnosti da uspostavi režim navodnjavanja i da obezbedi visoku uniformnost zalivanja.
    Sadržaj teorijske nastave Opšti pojmovi o travnjacima, sastav travnih smesa, podela travnjaka i tipovi travnjaka. Priprema zemljišta za zasnivanje travnjaka (ravnanje, rastresanje, prihrana, odvodnjavanje, aerisanje). Održavanje raznih tipova travnjaka. Navodnjavanje travnjaka (potrebe travnjaka za vodom, režim navodnjavanja travnjaka, uniformnost zalivanja). Izbor opreme za navodnjavanje travnjaka, projektovanje sistema za navodnjavanje travnjaka
    Sadržaj praktične nastave Izbor trava i travnih smesa, određivanje plodnosti zemljišta i potrebnih količina mineralnih đubriva, provera zbijenosti zemljišta i određivanje potrebe za aeracijom, rastresanjem, opsekavanjem. Određivanje potrebnih količina vode, trajanja i intervala zalivanja, kontrola uniformnosti zalivanja (merenje i izračunavanje).
    1. Erić P., Bošković P.: Travnjaci okućnica, parkova i igrališta, Naučni institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, 1998.Vučković S.: Travnjaci, Poljoprivredni fakultet, Beograd, 2007. Puhalla JC., Krans JV., Goatley J.M. Sports field: Design, Construction and Maintenance. John Wiley & Sons, Inc. New Jersy, USA, second edition. - 2010.
    Metode izvođenja nastave Klasična predavanja i vežbe, terenske vežbe (poseta fudbalskim stadionima, golf terenima i sličnim objektima), metode interaktivne nastave.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 20 Usmeni ispit 60
    Kolokvijumi 20