О-МХ-14-ФСХ - Функционална својства хране

МодулМикробиологија хране
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање знања о функционалним (нутритивним и технолошким) својствима сировина биљног и анималног порекла, адитивима и другим помоћним сировинама за производњу хране.
    Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса студент треба да буде способан да дефинише нутритивна и технолошка својства макро и микронутријената у сировинама.
    Садржај теоријске наставеПознавање сировина биљног и анималног порекла; Сензорна и нутритивна својства хране; Ризик по здравствену безбедност хране.
    Садржај практичне наставеИзрачунавање енергетске вредности сировина и готовог производа; Ензиматско и неензиматско потамњивање намирница; Реолошке карактеристике хране; Стабилност колоидних система.
    1. Златковић, Б.П., Пауновић Д.М. (2021). Технолошка и функционална својства намирница. Универзитет у Београду-Пољопривредни факултет, Београд.
    2. Прибаш, В. (1999): Нутритивне особине хране, Tехнолошки факултет, Нови Сад;
    3. Тојагић, С., Миролов, М. (1998): Храна, значај и токови у организму. Матица српска, Нови Сад
    Методе извођења наставеТеоријска и интерактивна настава уз рачунске и лабораторијске вежбе. Сви студенти раде тест знања и разумевања.
    Активности у току предавања5Писмени испит20
    Практична настава5Усмени испит40