О-ТР-14-ТОРС - Технологија отпада у преради ратарских сировина

НазивТехнологија отпада у преради ратарских сировина
АкронимО-ТР-14-ТОРС
Студијски програмПрехрамбена технологија
МодулТехнологија ратарских производа
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметимаПоложени испити из: Биохемије, Опште микробиологије и ТермодинамикеОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање знања о методама управљања отпадом. Кроз теоријску и практичну наставу студент треба да буде оспособљен за за класификацију свих врста отпада у технологији прераде ратарских сировина, избор најповољније методе поновног коришћења отпада, као и сигурно одлагање отпада.
    Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса, студенти треба да буду у стању да разумеју и објасне: разлику између неопасног, инертног и опасног отпада; класификације отпада који настају у појединим технологијама прераде ратарских сировина; одговарајућа технолошка решења у смањењу настанка отпада, смањење опасних карактеристика отпада и сигурно одлагање отпада.
    Садржај теоријске наставеКласификација, врсте, места настанка, сакупљање и траспорт отпада; законске регулативе и стратегија управљања отпадом ЕУ и Србије; економски и еколошки аспекти поновног коришћења отпада; процеси за третман отпада: механички, биолошки, физичко-хемијски, термички; аспекти енергетске ефикасности; проблем третмана опасног отпада; сигурно одлагање отпада на депоније.
    Садржај практичне наставеПрезентација семинарских радова студената; Сортирање отпада из погона изабране технологије прераде ратарских сировина; Избор најбоље технологије за прераду отпада; Израчунавање степена искоришћења отпада.
    1. Одабрана поглавља из области технологија прераде ратарских сировина које се односе на врсте, места настанка, сакупљање, транспорт прераду отпада.
    2. Ђармати, Ш. Менаџмент отпада, Факултет за примењену екологију-Футура, Београд, 2008.
    3. Environmental Protection of Cities and Suburban Sites, VI International Eco-Conference, Monograph, Environmental Movement of the City of Novi Sad, 2005.
    Методе извођења наставеТеоријска и практична настава у комбинацији са интерактивном наставом ће се држати у свим областима. У току наставе су предвиђене две провере знања тестовима, а на крају практичне наставе (вежби) предвиђено је полагање колоквијума.
    Активности у току предавања5Писмени испит
    Практична настава5Усмени испит40