O-TR-14-TORS - Tehnologija otpada u preradi ratarskih sirovina

Naziv Tehnologija otpada u preradi ratarskih sirovina
Akronim O-TR-14-TORS
Studijski program Prehrambena tehnologija
Modul Tehnologija ratarskih proizvoda
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Položeni ispiti iz: Biohemije, Opšte mikrobiologije i Termodinamike Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja o metodama upravljanja otpadom. Kroz teorijsku i praktičnu nastavu student treba da bude osposobljen za za klasifikaciju svih vrsta otpada u tehnologiji prerade ratarskih sirovina, izbor najpovoljnije metode ponovnog korišćenja otpada, kao i sigurno odlaganje otpada.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa, studenti treba da budu u stanju da razumeju i objasne: razliku između neopasnog, inertnog i opasnog otpada; klasifikacije otpada koji nastaju u pojedinim tehnologijama prerade ratarskih sirovina; odgovarajuća tehnološka rešenja u smanjenju nastanka otpada, smanjenje opasnih karakteristika otpada i sigurno odlaganje otpada.
    Sadržaj teorijske nastave Klasifikacija, vrste, mesta nastanka, sakupljanje i trasport otpada; zakonske regulative i strategija upravljanja otpadom EU i Srbije; ekonomski i ekološki aspekti ponovnog korišćenja otpada; procesi za tretman otpada: mehanički, biološki, fizičko-hemijski, termički; aspekti energetske efikasnosti; problem tretmana opasnog otpada; sigurno odlaganje otpada na deponije.
    Sadržaj praktične nastave Prezentacija seminarskih radova studenata; Sortiranje otpada iz pogona izabrane tehnologije prerade ratarskih sirovina; Izbor najbolje tehnologije za preradu otpada; Izračunavanje stepena iskorišćenja otpada.
    1. Odabrana poglavlja iz oblasti tehnologija prerade ratarskih sirovina koje se odnose na vrste, mesta nastanka, sakupljanje, transport preradu otpada.
    2. Đarmati, Š. Menadžment otpada, Fakultet za primenjenu ekologiju-Futura, Beograd, 2008.
    3. Environmental Protection of Cities and Suburban Sites, VI International Eco-Conference, Monograph, Environmental Movement of the City of Novi Sad, 2005.
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa interaktivnom nastavom će se držati u svim oblastima. U toku nastave su predviđene dve provere znanja testovima, a na kraju praktične nastave (vežbi) predviđeno je polaganje kolokvijuma.
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
    Praktična nastava 5 Usmeni ispit 40