О-ФМ-14-ИНС - Масовне појаве инсеката

Студијски програмБиљна производња
МодулФитомедицина
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметимаПоложена Општа ентомологијаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање знања и разумевања о појави пренамножења инсеката, условима који доводе до масовних појава, последицама по биљну производњу и мерама сузбијања.
    Исходи учења (стечена знања)Од студента се очекује да покаже познавање: аутохтоних и алохтоних врста инсеката склоних пренамножењима, карактеристика градогених врста, услова који доводе до масовних појава (градација), метода праћења тока градације и последица градације на биљну производњу, мера сузбијања инсеката у пренамножењу.
    Садржај теоријске наставеУвод, Узроци и ток инсекатских градација; Градогене врсте инсеката; Природни непријатељи инсеката у пренамножењу; Контрола бројности инсеката у пренамножењу; Мере сузбијања градогених врста инсеката
    Садржај практичне наставеИз свих поглавља предавања предвиђене су вежбе у лабораторији. Морфолошке и биоеколошке карактеристике градогених врста инсеката и њихових природних непријатеља; Идентификација врста на основу преимагиналних и имагиналних стадијума.
    Методе извођења наставеТеоријска и практична настава у комбинацији са интерактивном наставом држи се по методским јединицама у оквиру сваког поглавља. Oбавезан семинарски рад (укупно 1). Колоквијум је по завршетку практичне наставе (укупно 1). Завршни усмени испит.
    Активности у току предавањаПисмени испит20
    Практична настава10Усмени испит50