Navigacija

Katedra za matematiku i fiziku

Institut
Institut za poljoprivrednu tehniku
 
Šef katedre
Vladimir Pavlović
 
Sekretar
 

Iako su matematika i fizika kao opšti predmeti bili zastupljeni u programima studija od samog osnivanja Fakulteta 1919.godine, uvođenje katedre za ove predmete predvideo je tek Statut iz 1966.godine. Tada je osnovana Katedra za fiziku i matematiku u okviru Zavoda za mehanizaciju poljoprivrede, koji je preteča sadašnjeg Instituta za poljoprivrednu tehniku. Kasnije katedra menja naziv u Katedru za matematiku i fiziku. Pored fizičkih i matematičkih predmeta, uvode se i računarski predmeti 1989.godine. Radom Katedre rukovodili su dr Branislav Đaković, dr Časlav Đaja, dr Milan Gligorić, dr Dimitrije Stanojević, dr Milena Jelić, dr Miloš Čanak, dr Dimitrije Andrijević i od 2021 dr Vladimir Pavlović.
U proteklom periodu nastavnici i saradnici Katedre za matematiku i fiziku su bili naročito angažovani u osnivanju i radu Laboratorije za elektronsku mikroskopiju, Centra za bioinformatiku, laboratorije za fiziku i laboratorije za informatiku. U okviru ovih laboratorija se pored nastave na svim nivoima studija  obavlja i naučno istraživačka delatnost kako članova katedre, tako i ostalog nastavno-naučnog osoblja Fakulteta.
Nastava na osnovnim akademskim studijama danas se odvija iz predmeta Fizika, Matematika, Matematika 1, Matematika 2, Informatika i Napredne informatičke metode. Katedra je odgovorna i za izvođenje nastave iz predmeta Informacione tehnologije i Napredne tehnike programiranja na master akademskim studijama.
Osim nastavnog rada, članovi Katedre bave se različitim istraživanjima na polju teorijske i primenjene fizike i matematike, kao i informatike. Preovlađuju istraživanja na sledećim poljima:
1) razvoj i prognoza svojstava multifunkcionalnih materijala
2) strukturna analiza i modelovanje procesa u kondenzovanom stanju
3) fizika sinterovanja i usmerene sinteze i dizajna inteligentnih
ekoloških materijala i multiferoičnih funkcionalnih nanostruktura
4) zaštita od jonizujućih zračenja
5) identifikacija i transfer radionuklida kroz kompartmane životne sredine
6) spektrometrija gama-zračenja
7) spektroskopska dijagnostika električnih gasnih pražnjenja
8) obrada podataka i tekstova u biološkim i biotehničkim naukama
9) bioinformatika
10) ekstrakcija informacija
11) teorija mreža i slabih kongruencija
12) teorija fazi skupova
13) primenjena matematika
14) funkcionalna analiza
15) topologije generisane uopštenim otvorenim skupovima
Kao rezultat ovih istraživanja publikovani su brojni radovi u naučnim časopisima i zbornicima, a  štampane su i monografije i monografske studije. Naučni radovi članova Katedre citirani su više od 5000 puta. 

 

Osoblje

Redovni profesor

Docent

Asistent

Saradnik u nastavi

Ostali