Katedre
Katedra za poljoprivrednu tehniku
Institut
Institut za poljoprivrednu tehniku
Šef katedre
Zoran Mileusnić
Sekretar
Andrija Rajković
Članovi Katedre za poljoprivrednu tehniku izvode nastavu iz širokog dijapazona predmeta, počevši od teorijsko metodoloških predmeta (Tehnička mehanika, Hidraulika, Termodinamika, Izrada grafičke dokumentacije i dr.) pa sve do stručnih premeta iz oblasti pogonskih mašina u poljoprivredi, sistema automatizacije i primene električne energije u poljoprivredi, obnovljivih izvora energije i njihove primene u poljoprivredi.
Angažovanje u izvođenju nastave vezano je, pre svega, za nastavu na Odseku za poljoprivrednu tehniku, a pored toga članovi Katedre za poljoprivrednu tehniku učestvuju u izvođenju nastave na svim Odsecima Poljoprivrednog fakulteta. Nastavno osoblje Katedre za poljoprivrednu tehniku izvodi nastavu na sva tri nivoa studija. Od toga, 40 predmeta je na Osnovnim akademskim studijama, 12 na Master akademskim studijama, a 13 na Doktorskim akademskim studijama Odseka za poljoprivrednu tehniku. Nastava na drugim odsecima realizovana je kroz 8 predmeta na Osnovnim akademskim studijama i 3 predmeta na Diplomskim (master) akademskim studijama.
Akreditacijom iz 2019.godini na Odseku za poljoprivrednu tehniku je akreditovan studijski program Biotehnički i informacioni inženjering koji takđe pokriva sva tri nivoa studija. Nastavno osoblje Katedre za poljoprivrednu tehniku, kada program bude u punom formatu tj po okončanju školovanja prve generacije studenata, izvodi će nastavu na 40 predmeta na Osnovnim akademskim studijama, 20 na Master akademskim studijama i na 19 predmeta na Doktorskim akademskim studijama Odseka za poljoprivrednu tehniku. Nastava na drugim odsecima biće realizovana kroz 12 predmeta na Osnovnim akademskim studijama, 4 predmeta na Master akademskim studijama sa dodatnih 5 zajedničkih predmeta na studijskom programu Poljoprivreda na svim modulima, i 5 zajedničkih predmeta na studijskom programu Poljoprivredne nauke na svim modulima na Doktorskim akademskim studijama.
Ovakvom organizacijom nastavnih aktivnosti Katedre za poljoprivrednu tehniku, u potpunosti je pokrivena tematika Poljoprivredne tehnike, pri čemu je svakom Odseku ponuđen nastavni plan i program u skladu sa interesovanjima i potrebama pojedinih Odseka Poljoprivrednog fakulteta. Nastavnici i saradnici, članovi Katedre za poljoprivrednu tehniku, se u realizaciji nastave oslanjaju na neophodne teorijske osnove Poljoprivrednih mašina, oruđa i uređaja, ali se trude i da studentima prikažu i najsavremenija rešenja i saznanja iz ove oblasti, koja su proistekla iz sopstvenih istraživanja i istraživanja u svetu.
Naučni i istraživački rad članova Katedre za poljoprivrednu tehniku realizuje se kroz tri uže naučne oblasti: Poljoprivredna tehnika, Mašinstvo u poljoprivredi i Elektrotehnika u poljoprivredi ranije, a sada Energetski pretvarači i pogon. Oblasti istraživanja katedre su:
• Mehanizacija, tehnološko-tehnički sistemi i rešenja, proizvodni procesi u svim oblastima biljne proizvodnje (ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, hortikultura, proizvodnja lekovitog bilja)
• Mehanizacija, tehnološko-tehnički sistemi i rešenja u komunalnim radovima i održavanju terena posebne namene
• Tehnološko – tehnički sistemi proizvodnje u zaštićenom prostoru
• Tehnološko – tehnički sistemi i rešenja u tehnici navodnjavanja (metode navodnjavanja mikroirigacijom, metode navodnjavanja u zaštićenom prostoru, metode navodnjavanja njivskih kultura, metode navodnjavanja u voćarsko-vinogradarskoj proizvodnji)
• Energetska efikasnot biljne proizvodnje, proizvodnja i potrošnja energije u biljnoj proizvodnji, obnovljivi izvori energije, biomasa i mogućnosti primene u proizvodnji energije
• Poljoprivredni materijali i njihova svojstva (termo – fizička, mehanička i dr.)
• Tehnološko – tehnički sistemi transporta, skladištenja i dorade poljoprivrednih proizvoda
• Poljoprivredni traktori i traktorsko – mašinski agregati (evaluacija stanja i eksploataciono ispitivanje traktora i traktorsko-mašinskih agregata, energetska efikasnost eksplaoatacije traktora i traktorsko-mašinskih agregata, optimizacija traktorsko-mašinskih sistema u uslovima biljne proizvodnje, problemi kretanja i stabilnosti vanputnih vozila i meliorativnih mašina, uzroci i posledice nesreća u radu poljoprivrednih mašina, zaštita i mere kontrole zdravlja ljudi u korišćenju poljoprivredne tehnike)
• Postupci, oprema i mašine u održavanju tehničkih sistema u poljoprivredi ( tehnologije održavanja tehničkih sistema u poljoprivredi, tehnologije remonta poljoprivrednih mašina)
• Optimizacija i simulacija proizvodnih procesa u poljoprivredi
• Tehničko-tehnološke inovacije u biljnoj proizvodnji
• Eksploatacija poljoprivredne tenike (ispitivanje postojećih tehničkih sistema u poljoprivredi, izrada projekata mehanizacije u zavisnosti od procesa poljoprivredne proizvodnje)
• Sistemi držanja muznih krava, tovne junadi, ovaca, svinja i živine
• Objekti i oprema za držanje muznih krava, tovne junadi, ovaca, svinja i živine
• Mikroklima i sistemi za ventilaciju stočarskih objekata, zaštita okoline
• Sistemi za snabdevanje vodom i oprema za napajanje životinja
• Sistemi mašinske muže
• Mehanizacija proizvodnje i pripreme stočne hrane
• Mehanizacija za ishranu domaćih životinja
• Izđubravanje, nega i prerada čvrstog i tečnog stajnjaka na stočarskim farmama
• Geo-informacioni sistemi i precizna poljoprivreda
• Merna tehnika i merenja u poljoprivredi
• Projektovanje i konstruisanje poljoprivrednih mašina
• Alternativni pogoni u poljoprivredi
• Električne mašine
• Obnovljivi izvori energije
• Istraživanja iz oblasti turbulencije i termalne anemometrije
• Modeliranje i optimizacija proizvodnih procesa u oblasti poljoprivredne tehnike
Kako bi istraživanja i projekte koji se realizuju na Institutu za poljoprivrednu tehniku približili studentima, organizuju se mnogobrojna predavanja, studijske posete, obilasci sajmovima u zemlji i inostranstvu, kao i posete uspešnim kompanijama čija je poslovna delatnost vezana za delokrug delovanja našeg instituta. Tako su organizovane posete sajmu AGRITECHNICA, Hanover – Nemačka; sajam EIMA, Bolonja – Italija; sajam poljoprivrede, Novi Sad. Naše studente vodimo u posete uspešnim kompanijama koje implementiraju, razvijaju ili šire najnovije tehnologije iz oblasti poljoprivredne tehnike: Južni Banat – Bela Crkva, KITE DOO Novi Sad, Milurović Komerc – Ugrinovci, Vogel Noot AgroSrb – Novi Bečej, RTI – Titel; Delta agrar – Čelarevo, Agrovojvodina – Novi Sad, R.B. Kolubar – Lazarevac, Valvet Farm - Čurug, Bosh servis-Žeravica, Novo Miloševo, Sagal – Kraljevci, Agroglobe – Novi Sad, Beta corn – Sombor, DTD Ribarstvo – Lovćenac, Inter Agrar Srb – Čenej, Al Rawafed – Gajdobra, Al Dahra Serbia d.o.o, Grow rasad – Irig, Eko Povlen – Kosjerić, SZR Elektronik, Sopot, Đurinci, i mnogi drugi. Sveobuhvatna aktivnost Instituta za poljoprivrednu tehniku se ogleda kroz veliki broj diplomiranih studenata koji rade u državnim institucijama i privredi širom naše zemlje, ali i sveta.
Osoblje
Redovni profesor
- prof. dr Aleksandra Dimitrijević Petrović
- prof. dr Goran Topisirović
- prof. dr Zoran Mileusnić
- prof. dr Milovan Živković
- prof. dr Miloš Pajić
- prof. dr Rade Radojević
- prof. dr Rajko Miodragović
Vanredni profesor
Docent
Asistent sa doktoratom
Asistent
Saradnik u nastavi
Ostali
- Mia Šipka - Vodeći istraživač projekta 112
- Nikola Mišković - Stručnotehnički saradnik za rad u laboratorijama ili centrima 14