О-ВВ-14-ТГВЛ-12 - Технологија гајења винове лозе

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметима/Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући стицање: а) знања неопходног за правилну припрему земљишта за подизање винограда, садњу винове лозе, одржавање земљишта, ђубрења и наводњавања, формирање узгојних облика, извођење операција резидбе; б) вештина потребних за подизање засада и извођење агротехничких и ампелотехничких мера у засадима винове лозе
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да покаже познавање и разумевање вештине правилног избора локације и оцене погодности чинилаца за подизање винограда, припреме земљишта, сађења лозних калемова, одржавања земљишта, формирања узгојног облика, мера непосредног регулисања плодности земљишта и његовог наводњавања.
    Садржај теоријске наставеЗаснивање засада винове лозе. Избор терена за винограде и матичњаке. Пропрема земљишта. Организација територије. Садња. Нега младих засада. Наслони за винову лозу. Резидба. Узгојни облици. Мере зелене резидбе. Пројектовање приноса. Реконструкциај засада. Обрада земљишта.Ђубрење. Наводњавање. Берба грожђа. Повремене-допунске мере технологије гајења. Органско виноградарство
    Садржај практичне наставеАктивност на вежбама ће бити усмерена на изучавању узгојних облика, испитивању елемената родности окаца и ластара, одређивању норми ђубрења и наводњавања, испитивању квалитета шире.
    1. Марковић, Н. (2012): Технологија гајења винове лозе. Монографија, Задужбина св. Манастира Хиландар, Београд.
    2. Марковић, Н., Пржић, З. (2020). Технологија гајења винове лозе. Практикум, Задужбина св. Манастира Хиландар, Београд.
    3. Накаламић, А., Марковић, Н. (2007): Опште виноградарство. Пољопривредни факултет, Задужбина светог манастира Хиландар. Београд
    4. Накаламић, А. Опште виноградарство. Пољопривредни факултет. Београд. 2001.
    5. Аврамов, Л. (1991): Виноградарство. Нолит. Београд.
    Методе извођења наставеНаставна активност ће се реализовати у виду предавања, вежби, теренске и интерактивне наставе. Провера знања током наставног процеса вршиће се тестирањем (1), а по завршеним вежбама студенти ће полагати колоквијум. На крају наставе предвиђено је полагање усменог испита.
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична наставаУсмени испит70