O-VV-14-TGVL-12 - Tehnologija gajenja vinove loze

Akronim O-VV-14-TGVL-12
Studijski program Biljna proizvodnja
Modul Voćarstvo i vinogradarstvo
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima / Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući sticanje: a) znanja neophodnog za pravilnu pripremu zemljišta za podizanje vinograda, sadnju vinove loze, održavanje zemljišta, đubrenja i navodnjavanja, formiranje uzgojnih oblika, izvođenje operacija rezidbe; b) veština potrebnih za podizanje zasada i izvođenje agrotehničkih i ampelotehničkih mera u zasadima vinove loze
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da pokaže poznavanje i razumevanje veštine pravilnog izbora lokacije i ocene pogodnosti činilaca za podizanje vinograda, pripreme zemljišta, sađenja loznih kalemova, održavanja zemljišta, formiranja uzgojnog oblika, mera neposrednog regulisanja plodnosti zemljišta i njegovog navodnjavanja.
    Sadržaj teorijske nastave Zasnivanje zasada vinove loze. Izbor terena za vinograde i matičnjake. Proprema zemljišta. Organizacija teritorije. Sadnja. Nega mladih zasada. Nasloni za vinovu lozu. Rezidba. Uzgojni oblici. Mere zelene rezidbe. Projektovanje prinosa. Rekonstrukciaj zasada. Obrada zemljišta.Đubrenje. Navodnjavanje. Berba grožđa. Povremene-dopunske mere tehnologije gajenja. Organsko vinogradarstvo
    Sadržaj praktične nastave Aktivnost na vežbama će biti usmerena na izučavanju uzgojnih oblika, ispitivanju elemenata rodnosti okaca i lastara, određivanju normi đubrenja i navodnjavanja, ispitivanju kvaliteta šire.
    1. Marković, N. (2012): Tehnologija gajenja vinove loze. Monografija, Zadužbina sv. Manastira Hilandar, Beograd.
    2. Marković, N., Pržić, Z. (2020). Tehnologija gajenja vinove loze. Praktikum, Zadužbina sv. Manastira Hilandar, Beograd.
    3. Nakalamić, A., Marković, N. (2007): Opšte vinogradarstvo. Poljoprivredni fakultet, Zadužbina svetog manastira Hilandar. Beograd
    4. Nakalamić, A. Opšte vinogradarstvo. Poljoprivredni fakultet. Beograd. 2001.
    5. Avramov, L. (1991): Vinogradarstvo. Nolit. Beograd.
    Metode izvođenja nastave Nastavna aktivnost će se realizovati u vidu predavanja, vežbi, terenske i interaktivne nastave. Provera znanja tokom nastavnog procesa vršiće se testiranjem (1), a po završenim vežbama studenti će polagati kolokvijum. Na kraju nastave predviđeno je polaganje usmenog ispita.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 70