Д-ПТ-14-ФИЗ-13 - Физика земљишта

Студијски програмПољопривредне науке
МодулПољопривредна техника
Тип студијадокторске академске студије
    Условљност другим предметимаНема услова.Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаДа студенту пружи знање и увид у физичке особине земљишта и процесе који се одвијају у континууму земљиште – биљка – атмосфера; њихово мерење и моделирање, као и да га оспособи да у скалду са научним принципима истраживања самостално организује експериментални рад, користи информационе технологије, научну литературу и одговарајућу опрему и уређаје за одређивање физичких особина земљишта.
    Исходи учења (стечена знања)Оспособљеност студента да: разуме физичке особине земљишта и основне принципе који су потребни за квантитативни опис задржавања воде и кретање масе и енергије у водом засићеном и незасићеном земљишту; примењује аналитичке и нумеричке моделе за различите транспортне појаве (вода, топлота, земљишни раствор и гасови) кроз земљиште; експерименталне резултате својих истраживања научно тумачи и користи.
    Садржај теоријске наставеТеме обухватају опште карактеристике земљишта као порозног медија, величину честица, структуру земљишта и агрегацију, задржавање воде у земљишту и њен потенцијал, инфилтрацију, кретање воде у водом засићеном земљишту, кретање воде у незасићеном земљишту, температуру земљишта и кретање топлоте, физичко-механичке особине земљишта и међусобни однос земљиште – биљка – атмосфера.
    Садржај практичне наставеОбухвата лабораторијска и теренска мерења одређених физичких особина земљишта. Моделирања процеса преноса енергије и материје кроз земљиште.
    1. Гајић, Б. 2006. Физика земљишта, Универзитет у Београду, Пољопривредни факултет, Београд – Земун.
    2. Гајић, Б. 2005. Физика земљишта. Практикум. Универзитет у Београду, Пољопривредни факултет, Београд – Земун.
    3. Hillel, D. 2004. Introduction to Environmental Soil Physics, Elsevier Academic Press, Amsterdam.
    4. Lal, R., Shukla, M.K. 2004. Principles of soil Physics, Marcel Dekker, New York, USА.
    Методе извођења наставеНастава се изводи кроз предавања, теренски и лабораторијски рад. Теоријска настава у комбинацији са интерактивном наставом ће се одржати у свим областима. У току наставе предвиђена је израда елебората.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит50
    Колоквијуми