Д-ВВ-14-ССВ-13 - Стварање сорти воћака и винове лозе

НазивСтварање сорти воћака и винове лозе
АкронимД-ВВ-14-ССВ-13
Студијски програмПољопривредне науке
МодулВоћарство и виноградарство
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање знања о важнијим начинима за стварање нових сорти воћака и винове лозе кроз савладавање техника хибридизације, мутација и селекције, као и значајнијим резултатима оплемењивања код појединих врсти воћака и винове лозе применом метода активне наставе и коришћења савремене литературе.
      Исходи учења (стечена знања)На крају предмета студент треба да буде оспособљен за успешно коришћење метода за стварање нових сорти воћака и винове лозе; правилан избор и примену резултата оплемењивања у пракси; ефикасно учење, тимски рад, критичко мишљење, презентацију знања и евалуацију наставе и исхода учења. Стечена знања студенту треба да омогуће самостални научни рад и саопштавање добијених резултата.
      Садржај теоријске наставеХибридизација (спонтана и планска, блиска и удаљена, дивергентна и конвергентна, инбридинг, хетерозис); Мутације (генске, хромозомске, природне, индуковане, мутагени третман); Селекција (природна, вештачка, масовна, индивидуална, клонска селекција); Резултати оплемењивања појединих врсти воћака и винове лозе (циљеви оплемењивања по врстама, преглед значајнијих програма оплемењивања).
      Садржај практичне наставе
      1. Николић, Д. (2012): Оплемењивање винове лозе. Флеш, Земун.
      2. Мишић, П. (1987): Опште оплемењивање воћака. Нолит, Београд.
      3. Мишић, П. (2002): Специјално оплемењивање воћака. Институт за истраживања у пољопривреди "Србија" и Партенон, Београд.
      4. Циндрић, П., Кораћ, Н., Ковач, В. (1994): Сорте винове лозе. Прометеј, Нови Сад.
      5. Циндрић, П., Кораћ, Н., Ковач, В. (1994): Сорте винове лозе. Прометеј, Нови Сад.
      Методе извођења наставеНаставна активност ће се одвијати у виду теоријске и практичне наставе и консултација са кандидатима. Предвиђена је израда и јавна одбрана семинарског рада.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична настава10Усмени испит50
      Пројекти20