Д-МЛ-14-ГЕБ-13 - Генетика биљака

МодулМелиорације земљишта
Тип студијадокторске академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет има за циљ да студенту пружи нова и продуби раније стечена знања и вешртине из генетике. Студент се детаљно упознаје са: елементима генетичке анализе особина; структуром, функционисањем и регулацијом активности гена, типовима варирања у броју хромозома, као и методама добијања трансгених биљака. Посебно ће бити акцентоване специфичности пољопривредно значајних биљака.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да влада методама истраживања; буде способан да детаљно опише и анализира различите изворе генетичке варијабилности као што су хибридизација, мутације, сомаклонално варирање и соматска хибридизација; објасни процесе реализације наследне информације; познаје поступке у добијању ГМО; познаваје стање науке и буде способан за унапређење и нове пројекте из ове области.
    Садржај теоријске наставеГенетичка анализа квалитативних и квантитативних особина биљака. Молекуларна генетика. Генетичке варијабилност. Полиплоидија и анеуплоидија код виших биљака,. Рекомбинантна ДНК технологија и генетичке модификације биљака.
    Садржај практичне наставеБиће организована индивидуално у зависности од теме докторске дисертације, а обухватиће израду и писање семинарског или научног рада
    1. Ракоњац, В. 2012. Основи генетике. Драганић, Београд
    2. Russell, P.J. 2003. Essential i Genetics. Benjamin Cumings, San Francisco.
    3. Hartwell, H.L., Hood, L., Goldberg, L.M., Reynolds, E.A., Silver, M.L., Veres, C.R. 2004. Genetics: From Genes to Genomes. McGrow Hill, New York
    4. Pierce, B.A. 2005. Genetics A Conceptual Approach, 2nd ed. W. H. Freeman and Company, New Yorк
    Методе извођења наставеТеоријскa наставa, методе интерактивне наставе и учења, израда семинарског рада и консултације.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична наставаУсмени испит80
    Колоквијуми