М-РА-14-АИБ-13 - Агротехника индустријских биљака

МодулРатарство и повртарство
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтицање знања у вези одабира и примене одговарајућих агротехничких мера у технологији гајења индустријских биљака, као и стицање вештина којима се превазилазе проблеми који се јављају у производњи.
    Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса студент треба да буде способан да: 1. дефинише и опише специфичне агротехничке мере технологије гајења индустријских биљака; 2. опише поступке непосредно након жетве; 3. интегрише знања и вештине; 4. примени знања и вештине; 5. учествује самостално или у тимском раду у решавању проблема који се јављају у производњи индустријских биљака.
    Садржај теоријске наставе1. биљке за произодњу уља; 2. биљке за производњу скроба, шећера и алкохола; 3. биљке за производњу влакна; 3. остале биљке за техничку прераду; 4. специфичности технологије гајења индустријских биљака према групама и врстама; 5. поступци непосредно након жетве.
    Садржај практичне наставе1. сортимент; 2. упознавање са додатним изворима стручне и начне литературе.
    1. Кишгеци, Ј. (2002). Хмељ. Партенон, Београд.
    2. Броћић, З., Стефановић, Р. (2012). Кромпир. Производња, економика и тржиште. Пољопривредни факултет, Универзитет у Београду.
    3. Броћић, З., Максимовић, П. (2005). Производња кромпира. Универзитет у Крагујевцу, Агрономски факултет у Чачку.
    4. Берењи, Ј. (2010). Уљана тиква и њена производња. Институт за ратарство и повртарство, Нови Сад.
    5. Савић, Ј. (2019). Посебно ратарство 2. Пољопривредни факултет, Универзитет у Београду.
    Методе извођења наставеПредавања, а елементи интерактивне наставе примењују у одређеном обиму у свим наставним поглављима. Активности у току предавања, тестови по потреби. Семинарски рад на тему одабрану у договору са студентима. Студијски истраживачки рад обухвата поглавље које ће бити дефинисано у договору са студентима.
    Активности у току предавања5Писмени испит
    Практична настава5Усмени испит70