О-МЛ-14-ХИУЛ-13 - Хидраулика

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање: Знања из основних законитости хидростатике, струјања течности под притиском и у отвореним токовима; Циљ предмета укључује вештину примене елементарних хидрауличких прорачуна у оквиру савладавања програма из стручних предмета, сагледавање потреба за сложенијим прорачунима и анализама за чију израду је неопходно ангажовање хидротехничких инжењера.
    Исходи учења (стечена знања)На крају модула студент треба да покаже разумевање основних законитости и једначина хидростатике и хидродинамике, и основа течења у природним водотоцима и хидротехничким објектима; треба да буде оспособљен за израду елементарних хидрауличких прорачуна у оквиру пројектовања система за наводњавање и одводњавање.
    Садржај теоријске наставе1. Увод: јединице, димензионални систем, физичке особине течности. 2. Хидростатика. 3. Основе за проучавање кретања течности. 4. Устаљено струјање у цевима под притиском: Рејнолдсов број, режими течења, губици енергије, Мудијев дијаграм, сифони, пумпе, мерење протицаја. 5. Једнолико течење у отвореним каналима. 6. Преливи, истицање испод уставе.
    Садржај практичне наставеРачунске вежбе које прате теоријску наставу (Хидростатика; Основи за проучавање кретања течности; Устаљено струјање течности под притиском; једнолико течење у отвореним каналима; Преливи и истацање испод уставе). Израда и одбрана елабората.
    1. Vuković M., Soro A.: Osnovi hidraulike, Rudarsko-geološki fakultet, Beograd, 1985.
    2. Petković S., Gregorić E.: Zbirka zadataka iz hidraulike, Poljoprivredni fakultet, Beograd 1996.
    3. Gregorić, E.: Praktikum iz Hidraulike, Otvoreni tokovi, multimedijalni materijal, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, 2015
    Методе извођења наставеТеоријска настава у комбинацији са интерактивном наставом ће се држати у свим областима. Сваку област прати рачунска вежба, са индивидуалним подацима.
    Активности у току предавања10Писмени испит40
    Практична настава20Усмени испит30