Д-ВВ-20-ГВВ - Генетика воћака и винове лозе

НазивГенетика воћака и винове лозе
АкронимД-ВВ-20-ГВВ
Студијски програмПољопривредне науке
МодулВоћарство и виноградарство
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаДа студенту пружи нова и продуби раније стечена знања и вешртине из генетике са посебним акцентом на специфичности воћака и винове лозе, да се деталњно упозна са: елементима генетичке анализе; структуром, функционисањем и регулацијом активности гена,, као и методама и резултатима генетичке трансформације код воћака и винове лозе.
      Исходи учења (стечена знања)Студент треба да буде способан да: примени адекватне методе генетичке анализе осбина код различитих врста воћака и винове лозе и исправно тумачи добијене резултате; објасни грађу и функцију нуклеинских киселина, молекулску структуру гена и експресије генома; одабере и примени одговарајуће методе генетике у истраживању које ће обавити у оквиру своје дисертације; и буде способан за нове пројекте.
      Садржај теоријске наставеКвалитативне особине воћака и винове лозе и типови каслеђивања. Генетички параметри квантитативних особина. Извори генетичке варијабилности.Молекуларна генетика. Цитопламатично наслеђивање. Полиплоидија и анеуплоидија код воћака и винове лозе. Рекомбинантна ДНК технологија и генетичке модификације.
      Садржај практичне наставеСтудијски истраживачки рад биће организован индивидуално у зависности од теме докторске дисертације, а обухватиће обраду и анализу резултата, као и писање и презентацију семинарског рада.
      1. Ракоњац, В. 2012. Основи генетике. Драганић, Београд.
      2. Acquaah, G. 2012. Principles of plant genetics and breeding 2ndед, John Wiley & Sons, Ltd, West Sussex, UK.
      3. Hartwell, H.L., Hood, L., Goldberg, L.M., Reynolds, E.A., Silver, M.L., Veres, C.R. 2004. Genetics: From Genes to Genomes. McGrow Hill, New York.
      4. Pierce, B. 2003. Genetics, A Conceptual Approach,. W. H .Freeman and Company, New York
      5. Одабрана поглавља часописа Genetika, Genetics, Genome, Nature, TAG, Euphityca, Vitis
      Методе извођења наставеТеоријскa наставa, методе интерактивне наставе и учења, израда семинарског рада и консултације.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична наставаУсмени испит60
      Колоквијуми