Д-ВВ-20-МБФ - Методе истраживања у физиологији и биохемији биљака

НазивМетоде истраживања у физиологији и биохемији биљака
АкронимД-ВВ-20-МБФ
Студијски програмПољопривредне науке
МодулВоћарство и виноградарство
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета је да студентима пружи знања о основним принципима и анализи физиолошких и биохемијских процеса у биљкама. Циљ предмета је да оспособи студенте да самостално организују експериментални рад, као и да користе инструменте и одговарајуће методе у складу са научним принципима истраживања.
      Исходи учења (стечена знања)На крају модула студенти треба да покажу знања о теоријским основама и принципима биохемијских и физиолошких метода истраживања у цитологији, водном режиму биљака, фотосинтези, дисању, минералној исхрани, расту и продуктивности биљака, физиологији плода и семена.
      Садржај теоријске наставеПринципи научног истраживања. Теоријске основе различитих аналитичких метода. Методе у молекуларној биологији биљака. Нове методе у цитологији, водни режим биљака, фотосинтеза, дисање биљака, минерална исхрана, раст и продуктивност биљака, физиологија плода и семена и утицај услова средине на развој и раст биљака.
      Садржај практичне наставеУпознавање са методама за испитивање биохемијских и физиолошких процеса у биљкама. Израда семинарског рада са елементима научно-истраживачког рада.
      1. Reed R, Holmes D., Wyers J., Jones A. 2016. Practical Skills in Biomolecular Sciences, Fifth edition, Pearson, UK.
      2. Boyer R. 2012. Biochemistry laboratory: Modern theory and techniques, Second edition, Pearson Education, Inc., UK.
      3. Прокић, Љ., Савић, С. 2012. Практикум из физиологије биљака. Пољопривредни факултет, Београд.
      4. Остала литература из релевантних научних часописа.
      Методе извођења наставеТеоријска и практична настава у комбинацији са семинарским радом и интерактивном наставом.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична настава20Усмени испит50
      Колоквијуми