Д-РА-20-ПОБ - Посебно оплемењивање биљака

Студијски програмПољопривредне науке
МодулРатарство и повртарство
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаУписане докторске студије.Облик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање знања/разумевања о томе како се на основу општих принципа оплемењивања примењују посебне технике у конкретној групи и врсти ратарских, повртарских, ливадских, травњачких, лековитих, ароматичних, зачинских и декоративних биљака.
      Исходи учења (стечена знања)На крају курса студент ће моћи да креативно примењује методе оплемењивања биљне врсте на којој ради докторску дисертацију, буде способан да конципира научне радове и презентације стечених знања у овој области и преноси своја стручна знања.
      Садржај теоријске наставеСпецифичне методе оплемењивања биљака на различита агрономска и хортикултурна својства
      Садржај практичне наставеСтудијски истраживачки рад ће бити организован индивидуално у зависности од теме докторске дисертације, одвијаће се кроз примену ИТ програма и анализу примера са интернета заснованих на резултатима оплемењивања појединих биљних врста, на експерименталном материјалу у пољу и у лабораторији.
      1. С. Боројевић (1992): Принципи и методе оплемењивања биља. Научна књига, Београд.
      2. Г. Шурлан-Момировић, В. Ракоњац, С. Продановић, Т. Живановић (2005): Генетика и оплемењивање биљака – практикум. Пољопривредни факултет, Београд.
      3. Одабрани научни радови из метода оплемењивања на конкретној групи/врсти биљака
      Методе извођења наставеПредавања у комбинацији са интерактивном наставом, семинари, консултације и менторски рад. Од интерактивне наставе користе се индивидуалне, тимске колаборативне и коперативне методе учења.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична наставаУсмени испит60
      Колоквијуми