Д-РА-20-МОФ - Молекуларне основе физиологије биљака

МодулРатарство и повртарство
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаЦиљеви предмета су да студенти стекну знања о савременом концепту молекуларне основе физиолошких процеса у биљкама, њиховим механизмима и интеракцијама у контролним и условима стреса.
      Исходи учења (стечена знања)На крају модула студент треба да демонстрира познавање транспортних процеса на мембранама, структуре и организације биљног генома, мутација и генетских трансформација, улоге хормона, перцепције и трансдукције ћелијских сигнала, примене молекуларних техника у праћењу просторно- временске модификације физиолошких процеса у специфичним условима средине.
      Садржај теоријске наставеСтруктура мембране и мембрански транспорт у биљним ћелијама. Нуклеинске киселине. Ензими за репликацију и модификације. Организација и структура биљног генома. Мутације и трансформације. Биљни хормони. Сенсинг и сигнализација у адаптацији биљака на стресне факторе. Молекуларна и физиолошка анализа биљака – омик технике.
      Садржај практичне наставеУпознавање са методама за испитивање биохемијских и физиолошких процеса у биљкама. Израда семинарског рада са елементима научно-истраживачког рада.
      1. Buchanan B. B., Gruissem W. and Jones L., R. 2015. Biochemistry and molecular biology of plants, Second editions, John Wiley & Sons, Oxford, UK.
      2. Jones R., Ougham H.,Thomas H. and Waaland S. 2013. The Molecular Life of Plants, John Wiley & Sons, Blackwell Publishing, Oxford, UK.
      3. Прокић, Љ., Савић, С. 2012. Практикум из физиологије биљака. Пољопривредни факултет. Београд.
      4. Савић Павићевић Д., Матић, Г. 2011. Молекуларна биологија 1. NNK International. Београд.
      5. Остала литература из релевантних научних часописа.
      Методе извођења наставеТеоријска и практична настава у комбинацији са семинарским радом и интерактивном наставом.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична настава20Усмени испит50
      Колоквијуми