Д-ФМ-20-ФВВ - Фитопатогени вируси и вироиди

МодулФитомедицина
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметиманемаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање знања и разумевање фундаменталне основе и практичних аспекaта биљне вирологије, као и дефинисање проблема у биљној вирологији са агрономског становишта.
      Исходи учења (стечена знања)Студент треба да буде способан да примени стечена знања о економски најважнијим вирусима гајених биљака, основним карактеристикама и епидемиологији и одговарајућим мерама контроле за спречавање појаве и ширења. Треба да буде оспособљен за самосталност у лабораторијском раду са фитопатогеним вирусима и за правилан прилаз решавању проблема које вируси изазивају у пољопривредној производњи.
      Садржај теоријске наставеВируси кукуруза, сирак и стрних жита; Вируси индустријских биљака; Вируси повртарских биљака; Вируси украсних биљака; Вируси јабучастог, коштичавог и јагодичастог воћа; Вируси винове лозе; Вироиди као проузроковачи обољења биљака; Економски значајни вироиди повртарских биљака, воћака и винове лозе; satRNA.
      Садржај практичне наставеИзрада базе података по појединим областима предавања за одређени вирус и вироид. Критеријуми за идентификацију родова (група) фитопатогених вируса. Критеријуми за идентификацију врсте и сојева у оквиру исте врсте вируса и вироида.
      1. рстић, Б., Станковић, И., Вучуровић, А. 2018. Вирозе ратарског, повртарског и украсног биља. Универзитет у Београду-Пољопривредни факултет.
      2. Крстић, Б., Станковић И. 2012. Вирозе биља-мултимедијални садржаји, Универзитет у Београду- Пољопривредни факултет.
      3. Roossinck, J.M. 2008. Plant virus evolution. Springer-Verlag, Berlin, Heidelberg.
      4. Brian, M.W.J., van Regenmortel, H.V.M. 2009. Desk Enciclopedia of General Virology, Academic Press, NY.
      5. King, A.M.Q., Adams, M.J., Carstens, E.B., Lefkowitz, E.J. 2011. Virus Taxonomy: Classification and Nomenclature of Viruses. IX Report of the Int. Comm. on Taxonomy of Viruses. San Diego, Elsevier, 1069-1089.
      Методе извођења наставеТеоријска интерактивна настава. Израда семинарског рада из једне од предвиђених области. Групни пројект: сагледавање проблема које одређен вирус изазива у пољопривредној производњи у свету и код нас и усмена презентација.
      Активности у току предавања5Писмени испит
      Практична настава5Усмени испит40