Д-ЗО-20-ФИС - Физиологија семена

МодулЗоотехника
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање знања о физиолошким и метаболичким процесима у току образовања, мировања и клијања семена који су од значаја за одржање његове животне способности и квалитета. Циљ је и да студент стекне вештине које му омогућавају да користи инструменте за праћење физиолошких и метаболичких процеса и мерење показатеља квалитета и нутритивне вредности семена
      Исходи учења (стечена знања)На крају модула студент треба да покаже познавање процеса који доприносе виталности, дуговечности, клијању и квалитету семена, као и да буде оспособљен да разуме, анализира, синтетише и тумачи теоријска сазнања из области физиологије семена и да их интегрише и примени у експерименталном научно-истраживачком раду, а такође и да предвиди могућности њихове практичне примене у области семенарства.
      Садржај теоријске наставеФизиологија оплодње и развића семена - физиологија полена и оплодње, хормонална контрола, метаболички процеси, регулација развоја семена и плодова. Хемијски састав семена и квалитет. Клијање и сазревање семена - метаболички процеси, хормонална и ензимска регулација. Мировање и старење семена - типови, метаболички процеси, хормонална регулација. Фактори који утичу на клијање и мировање семена.
      Садржај практичне наставеУпознавање са методама испитивања физиолошких процеса код семена. Припрема семинарског рада са елементима научно-истраживачког рада.
      1. Стикић, Р., Јовановић, З. 2015. Физиологија биљака. Научна КМД, Београд.
      2. Bewley, J.D., Bradford, K., Hilhorst, H., Nonogaki, H. 2013. Seeds Physiology of Development, Germination and Dormancy. Springer.
      3. Haz, R., Porter, J.R. 2006. Physiology of Crop Yield. Blackwell.
      4. Sadras, V.O., Calderini, D. 2009. Crop Physiology: Applications for Genetic Improvement and Agronomy. Elsevier.
      5. Прокић, Љ., Савић, С. 2012. Практикум из физиологије биљака. Пољопривредни факултет, Београд.
      Методе извођења наставеТеоријска и практична настава у комбинацији са семинарским радом и интерактивном наставом
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична настава20Усмени испит50
      Колоквијуми