D-ZO-20-FIS - Fiziologija semena

Akronim D-ZO-20-FIS
Studijski program Poljoprivredne nauke
Modul Zootehnika
Tip studija doktorske akademske studije
      Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Predmet treba da omogući studentu sticanje znanja o fiziološkim i metaboličkim procesima u toku obrazovanja, mirovanja i klijanja semena koji su od značaja za održanje njegove životne sposobnosti i kvaliteta. Cilj je i da student stekne veštine koje mu omogućavaju da koristi instrumente za praćenje fizioloških i metaboličkih procesa i merenje pokazatelja kvaliteta i nutritivne vrednosti semena
      Ishodi učenja (stečena znanja) Na kraju modula student treba da pokaže poznavanje procesa koji doprinose vitalnosti, dugovečnosti, klijanju i kvalitetu semena, kao i da bude osposobljen da razume, analizira, sintetiše i tumači teorijska saznanja iz oblasti fiziologije semena i da ih integriše i primeni u eksperimentalnom naučno-istraživačkom radu, a takođe i da predvidi mogućnosti njihove praktične primene u oblasti semenarstva.
      Sadržaj teorijske nastave Fiziologija oplodnje i razvića semena - fiziologija polena i oplodnje, hormonalna kontrola, metabolički procesi, regulacija razvoja semena i plodova. Hemijski sastav semena i kvalitet. Klijanje i sazrevanje semena - metabolički procesi, hormonalna i enzimska regulacija. Mirovanje i starenje semena - tipovi, metabolički procesi, hormonalna regulacija. Faktori koji utiču na klijanje i mirovanje semena.
      Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa metodama ispitivanja fizioloških procesa kod semena. Priprema seminarskog rada sa elementima naučno-istraživačkog rada.
      1. Stikić, R., Jovanović, Z. 2015. Fiziologija biljaka. Naučna KMD, Beograd.
      2. Bewley, J.D., Bradford, K., Hilhorst, H., Nonogaki, H. 2013. Seeds Physiology of Development, Germination and Dormancy. Springer.
      3. Haz, R., Porter, J.R. 2006. Physiology of Crop Yield. Blackwell.
      4. Sadras, V.O., Calderini, D. 2009. Crop Physiology: Applications for Genetic Improvement and Agronomy. Elsevier.
      5. Prokić, Lj., Savić, S. 2012. Praktikum iz fiziologije biljaka. Poljoprivredni fakultet, Beograd.
      6 0 4
      Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava u kombinaciji sa seminarskim radom i interaktivnom nastavom
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava 20 Usmeni ispit 50