Д-ЗО-20-ФПП - Физиологија растења, развића и продуктивности биљака

НазивФизиологија растења, развића и продуктивности биљака
АкронимД-ЗО-20-ФПП
Студијски програмПољопривредне науке
МодулЗоотехника
Тип студијадокторске академске студије
      Условљност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање знања о савременом концепту растења, развића и продуктивности биљака и процесима који су значајни за оптимизацију гајења биљака и остваривања приноса. Циљ је да се студенти оспособе за самосталан експериментални рад, да користе одговарајуће инструменте за праћење растења и развића биљака и гаје биљке у различитим експерименталним системима.
      Исходи учења (стечена знања)На крају модула студент треба да покаже познавање физиолошких процеса који су у основи растења, развића и продуктивности биљака (асимилације и дисимилације угљеника, водног режима, исхране) њихове генске, хормоналне и ензимске регулације и улоге ендогених и егзогених сигнала у овим процесима. Студент треба да буде оспособљен да своје експерименталне резултате научно тумачи и и практично примени.
      Садржај теоријске наставеМетаболизам угљеника - механизми и регулација, транспорт и дистрибуција асимилата. Регулација водног режима. Механизми регулације транспорта и дистрибуције јона. Растење, развиће и продуктивност биљака - хормонална и ензимска регулација растења, морфогенеза, координација растења и развића. Показатељи растења и продуктивности биљака. Интеракција фактора средине и ефекат на продуктивност биљака.
      Садржај практичне наставеУпознавање са методама испитивања процеса растења и развића биљака. Припрема семинарског рада са елементима научно-истраживачког рада.
      1. Стикић, Р., Јовановић, З. 2012. Физиологија стреса биљака. Пољопривредни факултет, Београд
      2. Srivstava, L.M. 2002. Plant Growth and Development. Academic Press, San Diego, USA
      3. Haz, R., Porter, J.R. 2006. Physiology of Crop Yield. Blackwell, London, UK.
      4. Lambers, H., Chapin III, F.S. Pons, T.L. 2008. Plant Physiological Ecology. Springer, Netherlands.
      5. Прокић, Љ., Савић, С. 2012. Практикум из физиологије биљака. Пољопривредни факултет, Београд
      Методе извођења наставеТеоријска и практична настава у комбинацији са семинарским радом и интерактивном наставом.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична настава20Усмени испит50
      Колоквијуми