Навигација

М-ВО-20-ПОМ - Помологија

Спецификација предмета
НазивПомологија
АкронимМ-ВО-20-ПОМ
Студијски програмВоћарство и Виноградарство и винарство
МодулВоћарство
Тип студијамастер академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаНемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтицање знања о новим и перспективним сортама и подлогама јабучастих, коштичавих, језграстих и јагодастих врста воћака. Студент треба да се оспособи за коришћење савремене литературе о новим сортама воћака, помолошки начин описа и вредновања сорти. Кроз теоријску и практичну наставу студент треба да се оспособи за правилан избор одговарајућих сорти и подлога при подизању савремених воћњака.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да покаже познавање особина новостворених сорти и подлога воћака. На основу стечених знања студент ће бити оспособљен за избор нових сорти и подлога и давање препоруке за њихово увођење у производну праксу за заснивање високоинтензивних засада, као и да укаже на њихове предности у односу на актуелни сортимент и подлоге већ заступљене у производњи.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеПредмет је подељен на четири поглавља: 1) Јабучасте воћке (јабука, крушка, дуња), 2) Коштичаве воћке (шљива, бресква, кајсија, трешња, вишња), 3) Језграсте воћке (орах, леска, бадем) и 4) Јагодасте воћке (јагода, малина, купина, рибизла, боровница). Такође ће бити обрађене и најзначајније новије вегетативне подлоге за поједине врсте јабучастих и коштичавих воћака.
    Садржај практичне наставеУпознавање са особинама најзначајнијих нових сорти јабучастих, коштичавих, језграстих и јагодастих воћака. Примена метода за опис и детерминацију нових сорти, као и за оцењивање квалитета плода (спољашњег изгледа и укуса).
    Литература
    1. Милатовић, Д., (2019). Шљива. Научно воћарско друштво Србије, Чачак.
    2. Милатовић, Д., Николић, М., Милетић, Н. (2015). Трешња и вишња, друго допуњено издање. Научно воћарско друштво Србије, Чачак.
    3. Милатовић, Д., (2013). Кајсија. Научно воћарско друштво Србије, Чачак.
    4. Миливојевић, Ј. (2018). Посебно воћарство 3 – Јагодасте воћке. Пољопривредни факултет, Београд.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    42
    Методе извођења наставеТеоријска и практична настава у комбинацији са интерактивном наставом. У току наставе су предвиђене две провере знања тестовима, као и презентације семинарских радова студената, а на крају практичне наставе (вежби) предвиђено је полагање колоквијума.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавањаПисмени испит30
    Практична наставаУсмени испит30
    Пројекти
    Колоквијуми30
    Семинари10