М-ВО-20-ПП - Прецизна пољопривреда

НазивПрецизна пољопривреда
АкронимМ-ВО-20-ПП
Студијски програмВоћарство и Виноградарство и винарство
МодулВоћарство
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметима/Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање знања/разумевања принципа прецизне пољопривреде, као и да укаже на значај и начин функционисања савремених техничких решења из ове области.
    Исходи учења (стечена знања)Стицање практичних знања и могућности примене прецизне пољопривреде у воћарским и виноградарским производним системима. Познавање структуре база података, начина функционисања и примене GIS, GNSS и VRT. Познавање технике, метода примене и коришћења беспилотних летелица и сателитских система у области детекције и превенције нежељених појава у воћарској и виноградарској производњи.
    Садржај теоријске наставеОсновни принципи прецизне пољопривреде (ПП). Опис просторне хетерогености земљишта и биљака. Структура базе података, GIS, GNSS, VRT, примењене технологије ПП у биљној производњи. Беспилотне летелице у пољопривреди. Сателитски системи у пољопривреди. Основи обраде и тумачења слике парцела. Софтверски пакети намењени ПП. Одлучивање и економска евалуација за ПП.
    Садржај практичне наставеПрактична вежбања која подстичу активно учење, разумевање и овладавање основним принципима ПП. Анализа производних процеса користећи студије случаја из области ПП. Појединачна и групна обука за савлађивање основа планирања, припреме и подешавања у примењеним технологијама ПП.
    1. Ancha Srinivasan (2006). Handbook of Precision Agriculture: Principles and Applications. CRC Press. Taylor and Francis Group. Boca Raton, USA
    2. Pierce, F.J., Clay, D. (2007). GIS Applications in Agriculture. CRC Press. Taylor and Francis Group. Boca Raton, USA.
    3. Brett Whelan, James Taylor (2013). Precision Agriculture for Grain Production Systems. CSIRO Publishing
    Методе извођења наставеТеоретска и практична настава у комбинацији са интерактивном наставом током предавања док је на вежбама предвиђено извођење практичног дела предмета. Усмена предавања, видео презентације и јавне презентације, решавање студија случаја, интерактивне комуникације (тимске колаборативне и кооперативне методе активног учења)
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична настава10Усмени испит40