М-УЗ-20-ПДМЛ - Примена даљинске детекције у мелиорацијама

НазивПримена даљинске детекције у мелиорацијама
АкронимМ-УЗ-20-ПДМЛ
Студијски програмПољопривреда
МодулУправљање земљиштем и водама
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаНемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаУпознавање студената са сензорима даљинске детекције, начином снимања, електромагнетним спектром, променама у простору и времену, да преко различитих индекса разумеју рефлексије спектра зрачења у односу на спектар воде, земљишта, вегетације, да умеју да интерпретирају податке добијене даљинском детекцијом за потребе одводњавања и наводњавања, да процене утицај суше преко различитих индекса.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да буде оспособљен за обраду података добијених даљинскоом детекцијом за разноврсне потребе мапирања инфраструктурних мелиоративних објеката, да анализом слика може да прати промене на усевима и земљишту у циљу бољег управљања природним ресурсима у пољопривреди.
    Садржај теоријске наставеЕлектромагнетна радијација и спектар, интеракција са атмосфером, пасивна и активна даљинска детекција; Сензори и сателити, резолуција, мултисректрална и термална детекција, типови обсервативних сателита; Анализа слике: визуална интерпретација, дигитална обрада слике, истицање значајних података и класификација података од значаја за проучавање; NDVI и други индекси.
    Садржај практичне наставеИзрада слика термовизијском, мултиспектралном - хиперспектралном камером са земље, преко дронова/квадрикоптера, преузимање бесплатних сателитских снимака ТЕRRA, MODIS, Sentinel 2, преузимање метаподатака и преклапање слика, анализа слика за потребе одређивања појаве суше, превлажености, потреба за наводњавањем.
    1. Чупковић, Т., Павловић, Р. Марковић, М. (2004). Даљинска детекција, Рударско-геолошки факултет, Београд
    2. Hamlyn, G.J., Vaughan, R.A. (2010). Remote sensing of vegetation: principles, techniques and applications. United States by Oxford University Press Inc., New York.
    3. Knipper, K.R., Kustas, W.P., Anderson, M.C., Alfieri, J.G., Prueger, J.H., Hain, C.R., Hipps, L.E. (2018). Evapotranspiration estimates derived using thermal-based satellite remote sensing and data fusion for irrigation management in California vineyards. Irrigation Science, 1-19.
    Методе извођења наставеПредавања: излагање градива, провера разумевања градива кроз дискусију са студентима, анализа снимака даљинске детекције, излагање градива и израда практичних вежбања, предавања на терену
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична настава30Усмени испит50
    Колоквијуми20