M-UZ-20-PDML - Primena daljinske detekcije u melioracijama

Naziv Primena daljinske detekcije u melioracijama
Akronim M-UZ-20-PDML
Studijski program Poljoprivreda
Modul Upravljanje zemljištem i vodama
Tip studija master akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje studenata sa senzorima daljinske detekcije, načinom snimanja, elektromagnetnim spektrom, promenama u prostoru i vremenu, da preko različitih indeksa razumeju refleksije spektra zračenja u odnosu na spektar vode, zemljišta, vegetacije, da umeju da interpretiraju podatke dobijene daljinskom detekcijom za potrebe odvodnjavanja i navodnjavanja, da procene uticaj suše preko različitih indeksa.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da bude osposobljen za obradu podataka dobijenih daljinskoom detekcijom za raznovrsne potrebe mapiranja infrastrukturnih meliorativnih objekata, da analizom slika može da prati promene na usevima i zemljištu u cilju boljeg upravljanja prirodnim resursima u poljoprivredi.
    Sadržaj teorijske nastave Elektromagnetna radijacija i spektar, interakcija sa atmosferom, pasivna i aktivna daljinska detekcija; Senzori i sateliti, rezolucija, multisrektralna i termalna detekcija, tipovi observativnih satelita; Analiza slike: vizualna interpretacija, digitalna obrada slike, isticanje značajnih podataka i klasifikacija podataka od značaja za proučavanje; NDVI i drugi indeksi.
    Sadržaj praktične nastave Izrada slika termovizijskom, multispektralnom - hiperspektralnom kamerom sa zemlje, preko dronova/kvadrikoptera, preuzimanje besplatnih satelitskih snimaka TERRA, MODIS, Sentinel 2, preuzimanje metapodataka i preklapanje slika, analiza slika za potrebe određivanja pojave suše, prevlaženosti, potreba za navodnjavanjem.
    1. Čupković, T., Pavlović, R. Marković, M. (2004). Daljinska detekcija, Rudarsko-geološki fakultet, Beograd
    2. Hamlyn, G.J., Vaughan, R.A. (2010). Remote sensing of vegetation: principles, techniques and applications. United States by Oxford University Press Inc., New York.
    3. Knipper, K.R., Kustas, W.P., Anderson, M.C., Alfieri, J.G., Prueger, J.H., Hain, C.R., Hipps, L.E. (2018). Evapotranspiration estimates derived using thermal-based satellite remote sensing and data fusion for irrigation management in California vineyards. Irrigation Science, 1-19.
    Metode izvođenja nastave Predavanja: izlaganje gradiva, provera razumevanja gradiva kroz diskusiju sa studentima, analiza snimaka daljinske detekcije, izlaganje gradiva i izrada praktičnih vežbanja, predavanja na terenu
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 30 Usmeni ispit 50
    Kolokvijumi 20