М-ФМ-20-БК - Биљни карантин

МодулФитомедицина
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметааа) знања појма биљни карантин, организацијa и значаја биљног карантина, функционисање карантинске службе, метода прегледа и утврђивања присуства карантинских организама, карантински организмi на важећим листама за нашу земљу. б) вештина фитосанитарнog преглед и процене ризика од уношења карантинских организама; в) способности решавања практичних проблема у области биљног карантина.
    Исходи учења (стечена знања)Од студента се очекује да покаже познавање врста карантинских листа, врста карантинских штетних организама, метода детекције, процедура за спречавање уношења и изношења карантинских организама у земљу и разумевање значаја спречавања ширења карантинских организама
    Садржај теоријске наставеУвод; Основе биљног карантина, развој, организација и значај у заштити биља; Карантинске листе штетних организама Методе детекције; Најзначајније врсте карантинских микроорганизама, штеточина и корова за нашу земљу.;
    Садржај практичне наставеПреглед биљних пошиљки, начини узорковања штетних организама у биљним пошиљкамаи транспортовања до лабораторија, лабораторијска анализа узорака, начин обавештавања надлежних органа о присуству карантинских организама.
    Методе извођења наставеТеоријска и практична настава у комбинацији са интерактивном наставом ће се држати у свим областима. Провера знања тестом иде после сваке области пређене на предавањима (укупно 3).
    Активности у току предавања10Писмени испит30
    Практична настава30Усмени испит