М-МА-20-БПС - Бизнис план сточне фарме

МодулМенаџмент у агробизнису
Тип студијамастер академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање знања везаних за методологију израде бизнис планова, вештина критичког мишљења о проблемима из области организације и функционисања сточарске производње на породичним газдинствима и способности решавања конкретних проблема који се односе на организационо-економске аспекте узгоја стоке.
    Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса из овог предмета, студент треба да буде способан за разумевање специфичности и сложености сточарске производње, организационо-економских аспеката узгоја стоке, израду бизнис планова, процену оправданости улагања у сточарску производњу и примену стечених знања у конкретним условима пословања.
    Садржај теоријске наставеПланирање као менаџмент процес. Модалитети сточарских фарми. Израда бизнис планова. План позиционирања као део бизнис плана. Маркетинг план као део бизнис плана. Производни план као део бизнис плана.
    Садржај практичне наставеИзрада бизнис планова. Финансијски план као део бизнис плана. Обрачун трошкова производње, обрачун укупног прихода и пројектовање новчаних токова коришћењeм MS Office Excel-a. Финансијска оцена бизнис плана. Закључна оцена оправданости планираног бизниса.
    1. Крстић, Б., Лучић, Ђ., (2000): Организација и економика производње и прераде сточних производа. Пољопривредни факултет. Нови Сад
    2. Ивановић С. (2013): Анализа инвестиција у сточарској производњи - Монографија, Пољопривредни факултет, Београд.
    3. Јовановић И., Величковић М. (2019): Пректикум из предузетништва са примерима за самосталну израду бизнис планова. Универзитет у Београду, Технички факултет у Бору.
    4. Ђурић З. (2015): Менаџмент породичног бизниса. Београдска пословна школа - Висока школа струковних студија. Београд.
    Методе извођења наставеПредавања, вежбе и интерактивна настава. Провера знања у току наставе путем колоквијума, презентације и одбране семинарског рада.
    Активности у току предавања15Писмени испит
    Практична наставаУсмени испит40