О-ТА-20-ТДО - Топлотне и дифузионе операције

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаРазумевањe студента основних закона транспорта супстанције, метологије прорачуна дифузионих апарата, основа топлотних апарата, основа процеса раздвања вишекомпонентних смеса и основа сушења . Циљ курса је да студент овлада основним феноменима преноса топлоте и масе, упозна различите топлотне и дифузионе операције, научи начине прорачуна основних операција и користи литературу из ове области.
    Исходи учења (стечена знања)Студенти су способни да самостално прорачунавају основне топлотне и дифузионе операције и уређаје. Студенти стичу сазнања која их оспособљавају за рад у реалним условима. Свеобухватним сагледавањем проблема остварује се да студенти користе претходно стечена знања за њихово решавање.
    Садржај теоријске наставеМеханизам преноса топлоте.Методологија прорачуна топлотних апарата.Молекуларна и конвективна дифузија.Општа методологија прорачуна дифузионих апарата,материјални и топлотни биланси.Упаравање. Кристализација. Дестилација: једностепена равнотежна, фракциона.Ректификација.Екстракција течно-течно и чврсто-течно.Апсорпција и адсорпција.Сушење: облици влаге,материјални и топлотни биланс,брзина сушења.
    Садржај практичне наставеПрорачун размењивача топлоте.Испаравање и укувавање.Састав вишекомпонентних смеша, равнотежа.Молекулска дифузија.Механизми преноса масе.Кристализација.Дестилација и ректификација.Сушење.Екстракција.
    1. С. Цвијовић и сар., Технолошке операције. II. Топлотне операције, ТМФ, Београд 1987.
    2. С. Цвијовић и сар., Феномени преноса, струјање, топлота, дифузија, Технолошко – металуршки факултет, Београд 2001.
    3. Светомир Д. Цвијовић, Невенка М. Бошковић – Враголовић, Рада В. Пјановић, Дифузионе операције, задаци са изводима из теорије, Академска мисао, Београд, 2007.
    4. Д.Вулићевић, Дијаграми,номограми табеле: Приручник за рачунске вежбе из Технолошких операција, 1996.
    5. Ђорђе Козић и сар., приручник за термодинамику у јединицама СИ, Машински факултет, Београд 2004.
    Методе извођења наставеИнтерактивна предавања уз коришћење видео презентација и активно учешће студената. Рачунско решавање проблема.
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична настава10Усмени испит50
    Колоквијуми40