О-ВВ-20-ОРГП - Основи органске производње у вишегодишњим засадима

НазивОснови органске производње у вишегодишњим засадима
АкронимО-ВВ-20-ОРГП
Студијски програмБиљна производња
МодулВоћарство и виноградарство
Тип студијаосновне академске студије
      Условљност другим предметима-Облик условљености
      Циљеви изучавања предметаПредмет треба да омогући студенту стицање знања о основним принципима органске производње у вишегодишњим засадима као посебног система производње.
      Исходи учења (стечена знања)Студент треба да покаже познавање метода битних за неговање вишегодишњих засада по принципима органске производље, познавање законске регулативе, инспекције и сертификације, значаја агротехничких мера у оптимизацији услова пољопривредног станишта у условима органске производње, примене метода ефикасног учења, тимског рада, критичког мишљења и евалуације наставе и исхода учења.
      Садржај теоријске наставеПредмет је подељен на следеће области: органска пољопривреда у свету и код нас, законска регулатива у свету и код нас, еколошки принципи и биодиверзитет у вишегодишњим засадима по принципима органске производње, услови за заснивање овакве производње као што су топографија парцеле, агрохемијска и фитоценолошка погодност земљишта, квалитет воде и аерозагађење; инспекција и сертификација.
      Садржај практичне наставеПроучаваће се сличности и разлике између законских регулатива у свету; конверзија из конвенционалне у органску произвоњу воћа и грожђа. Одлазак у органски воћњак, симулација инспекције и писање извештаја, одобравање сертификата.
      1. Ковачевић, Д., Ољача, С. (2005). Органска пољопривредна производња, монографија, Пољопривредни факултет, Земун
      2. Сивчев, Б., Румл, М., Сивчев, И., Ранковић-Васић, З. (2015). Органска производња грожђа. Монографија. Пољопривредни факултет, Универзитет у Београду.
      3. Lavelle Christine and Michael (2004). The Organic Gardener. (J. Simons and F. Forster, eds.). Annes Publishing Ltd, Hermes House, London SE1 8HA, UK.
      4. Lind, K., Lafer, G., Schloffer, K., Innerhofer, G., Meister, H. (2003). Organic Fruit Growing. CABI publishing, Wallingford, Oxon OX10 8DE, UK,
      Методе извођења наставеИнтерактивна теоријска и практична настава, консултације, семинарски радови, рад на терену (посета органској фарми)
      Активности у току предавања10Писмени испит50
      Практична настава20Усмени испит