О-ФМ-20-ДББ - Дијагноза биљних болести

МодулФитомедицина
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметиманемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање знања о могућим изворима информација ради дијагнозе биљних болести, реакције биљака на инфекције фитопатогеним организмима, основним типовима симптома биљних болести и процедурама за изолацију фитопатогених организама; вештина примене разних дијагностичких тестова у фитопатологији за дијагнозу болести проузрокованих фитопатогеним организмима.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да буде способан да примени стечена знања о потреби за правилном и брзом дијагнозом биљних болести, могућим изворима инфекције, реакцијама биљака на инфекције фитопатогеним организмима, основним процедурама за изолацију фитопатогених организама, да примени разне идентификационе тестове у фитопатологији.
    Садржај теоријске наставеУвод у дијагнозу биљних болести; Детекција и идетификација фитопатогених гљива, бактерија и вируса; Симптоматологија; Изолација патогена, провера патогености и прелиминарна идентификација; Морфолошке и анатомске особине гљива, бактерија и вируса; Одгајивачке, физиолошке и биохемијске особине гљива и бактерија; Имунолошке и молекуларне методе идентификације фитопатогених организама.
    Садржај практичне наставеИзолација патогена и провера патогености; Примена различитих метода детекције и идентификације фитопатогених гљива, бактерија и вируса.
    1. Крстић, Б., Станковић, И., Вучуровић, А. (2018): Вирозе ратарског, повртарског и украсног биља. Универзитет у Београду-Пољопривредни факултет.
    2. Станковић, И., Вучуровић, А. (2017): Примена молекуларних метода у дијагностици фитопатогених вируса, гљива и псеудогљива, стр. 78-104. У: Рапић-Отрин, В., Лазић, Д., Вуцелић-Радовић, Б., Никшић, М. (Ур.), Примена молекулских метода и Раманове микроскопије/спектроскопије у пољопривредним и прехрамбено – технолошким наукама-Практикум са теоријским основама. Универзитет у Београду-Пољопривредни факултет.
    3. Ивановић, М., Ивановић, Д. (2001): Псеудомикозе и микозе биљака. Пољопривредни факултет Београд-Земун.
    4. Обрадовић, А. (2008): Дијагностички протокол за Pseudomonas syringae pv. рersicae. Универзитет у Београду, Пољопривредни факултет и Министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства РС.
    5. Prokić, A., Gašić, K., Ivanović, M. M., Kuzmanović, N., Šević, M., Pulawska, J., Obradović, A. (2012): Detection and identification methods and new tests as developed and used in the framework of COST873 for bacteria pathogenic to stone fruits and nuts: Xanthomonas arboricola pv. corylina. Journal of Plant Pathology, Vol. 94 (1, Supplement), S1.127-S1.133.
    Методе извођења наставеПредавања, вежбе, интерактивна настава.
    Активности у току предавања3Писмени испит
    Практична настава2Усмени испит30