O-FM-20-DBB - Dijagnoza biljnih bolesti

Akronim O-FM-20-DBB
Studijski program Fitomedicina
Modul Fitomedicina
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje znanja o mogućim izvorima informacija radi dijagnoze biljnih bolesti, reakcije biljaka na infekcije fitopatogenim organizmima, osnovnim tipovima simptoma biljnih bolesti i procedurama za izolaciju fitopatogenih organizama; veština primene raznih dijagnostičkih testova u fitopatologiji za dijagnozu bolesti prouzrokovanih fitopatogenim organizmima.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da bude sposoban da primeni stečena znanja o potrebi za pravilnom i brzom dijagnozom biljnih bolesti, mogućim izvorima infekcije, reakcijama biljaka na infekcije fitopatogenim organizmima, osnovnim procedurama za izolaciju fitopatogenih organizama, da primeni razne identifikacione testove u fitopatologiji.
    Sadržaj teorijske nastave Uvod u dijagnozu biljnih bolesti; Detekcija i idetifikacija fitopatogenih gljiva, bakterija i virusa; Simptomatologija; Izolacija patogena, provera patogenosti i preliminarna identifikacija; Morfološke i anatomske osobine gljiva, bakterija i virusa; Odgajivačke, fiziološke i biohemijske osobine gljiva i bakterija; Imunološke i molekularne metode identifikacije fitopatogenih organizama.
    Sadržaj praktične nastave Izolacija patogena i provera patogenosti; Primena različitih metoda detekcije i identifikacije fitopatogenih gljiva, bakterija i virusa.
    1. Krstić, B., Stanković, I., Vučurović, A. (2018): Viroze ratarskog, povrtarskog i ukrasnog bilja. Univerzitet u Beogradu-Poljoprivredni fakultet.
    2. Stanković, I., Vučurović, A. (2017): Primena molekularnih metoda u dijagnostici fitopatogenih virusa, gljiva i pseudogljiva, str. 78-104. U: Rapić-Otrin, V., Lazić, D., Vucelić-Radović, B., Nikšić, M. (Ur.), Primena molekulskih metoda i Ramanove mikroskopije/spektroskopije u poljoprivrednim i prehrambeno – tehnološkim naukama-Praktikum sa teorijskim osnovama. Univerzitet u Beogradu-Poljoprivredni fakultet.
    3. Ivanović, M., Ivanović, D. (2001): Pseudomikoze i mikoze biljaka. Poljoprivredni fakultet Beograd-Zemun.
    4. Obradović, A. (2008): Dijagnostički protokol za Pseudomonas syringae pv. rersicae. Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet i Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS.
    5. Prokić, A., Gašić, K., Ivanović, M. M., Kuzmanović, N., Šević, M., Pulawska, J., Obradović, A. (2012): Detection and identification methods and new tests as developed and used in the framework of COST873 for bacteria pathogenic to stone fruits and nuts: Xanthomonas arboricola pv. corylina. Journal of Plant Pathology, Vol. 94 (1, Supplement), S1.127-S1.133.
    Metode izvođenja nastave Predavanja, vežbe, interaktivna nastava.
    Aktivnosti u toku predavanja 3 Pismeni ispit
    Praktična nastava 2 Usmeni ispit 30