О-АЕ-20-МПСП - Менаџмент пословних система пољопривреде

Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ7.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предмета1. стицање знања о суштини менаџмента, чиниоцима производње и резултатима пословања пословних система пољопривреде; 2. разумевање организационо-економских законитости које се јављају у пословним системима и њиховим везама са окружењем и 3. оспособљавање за решавање конкретних проблема организационо-економске природе који се јављају у пословним системима пољопривреде.
    Исходи учења (стечена знања)Студент треба да буде способан да: 1. критички размишља о проблемима из области менаџмента пословних система пољопривреде; 2. примени адекватне методе у оснивању и развоју пословних система пољопривреде; 3. успостави правилну организацију и оптималну алокацију производних ресурса; 4. унапређује ефективност и ефикасност пословања и 4. управља различитим облицима пословних система пољопривреде.
    Садржај теоријске наставе1. Дефиниција, предмет и задатак менаџмента пословних система пољопривреде као научне дисциплине; 2. Рад као фактор производње; 3. Мотивисање људског понашања; 4. Организационо-економска обележја средстава за производњу пословних система пољопривреде; 5. Предузеће као систем и 6. Функционалне области менаџмента (појам, значај и класификација).
    Садржај практичне наставе1. Рационализација и вредновање рада; 2. Мерила величине пословних система пољопривреде; 3. Капацитет средстава за производњу; 4. Показатељи пословног успеха пословних система пољопривреде (појам, значај, начини мерења и услови који утичу на њих) и 5. Специјализација и интензивност производње (појам, значај, начини мерења и услови који утичу на њих).
    1. Живковић, Д., Мунћан, П. (2012): Менаџмент пословних система пољопривреде. Пољопривредни факултет Београд-Земун.
    2. Живковић, Д., Мунћан, П., Тодоровић, С. (2008): Менаџмент пословних система пољопривреде (практикум). Пољопривредни факултет Београд-Земун.
    Методе извођења наставеТеоријска и практична настава уз коришћење интерактивних метода ће се одржати у свим областима. Организовање семинара као облика наставе у коме студенти, под вођством руководиоца семинара, активно обрађују одређено наставно градиво, које унапред припремају. Провера знања у току наставе путем колоквијума.
    Активности у току предавања5Писмени испит
    Практична наставаУсмени испит40