O-AE-20-MPSP - Menadžment poslovnih sistema poljoprivrede

Akronim O-AE-20-MPSP
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 7.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta 1. sticanje znanja o suštini menadžmenta, činiocima proizvodnje i rezultatima poslovanja poslovnih sistema poljoprivrede; 2. razumevanje organizaciono-ekonomskih zakonitosti koje se javljaju u poslovnim sistemima i njihovim vezama sa okruženjem i 3. osposobljavanje za rešavanje konkretnih problema organizaciono-ekonomske prirode koji se javljaju u poslovnim sistemima poljoprivrede.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da bude sposoban da: 1. kritički razmišlja o problemima iz oblasti menadžmenta poslovnih sistema poljoprivrede; 2. primeni adekvatne metode u osnivanju i razvoju poslovnih sistema poljoprivrede; 3. uspostavi pravilnu organizaciju i optimalnu alokaciju proizvodnih resursa; 4. unapređuje efektivnost i efikasnost poslovanja i 4. upravlja različitim oblicima poslovnih sistema poljoprivrede.
    Sadržaj teorijske nastave 1. Definicija, predmet i zadatak menadžmenta poslovnih sistema poljoprivrede kao naučne discipline; 2. Rad kao faktor proizvodnje; 3. Motivisanje ljudskog ponašanja; 4. Organizaciono-ekonomska obeležja sredstava za proizvodnju poslovnih sistema poljoprivrede; 5. Preduzeće kao sistem i 6. Funkcionalne oblasti menadžmenta (pojam, značaj i klasifikacija).
    Sadržaj praktične nastave 1. Racionalizacija i vrednovanje rada; 2. Merila veličine poslovnih sistema poljoprivrede; 3. Kapacitet sredstava za proizvodnju; 4. Pokazatelji poslovnog uspeha poslovnih sistema poljoprivrede (pojam, značaj, načini merenja i uslovi koji utiču na njih) i 5. Specijalizacija i intenzivnost proizvodnje (pojam, značaj, načini merenja i uslovi koji utiču na njih).
    1. Živković, D., Munćan, P. (2012): Menadžment poslovnih sistema poljoprivrede. Poljoprivredni fakultet Beograd-Zemun.
    2. Živković, D., Munćan, P., Todorović, S. (2008): Menadžment poslovnih sistema poljoprivrede (praktikum). Poljoprivredni fakultet Beograd-Zemun.
    Metode izvođenja nastave Teorijska i praktična nastava uz korišćenje interaktivnih metoda će se održati u svim oblastima. Organizovanje seminara kao oblika nastave u kome studenti, pod vođstvom rukovodioca seminara, aktivno obrađuju određeno nastavno gradivo, koje unapred pripremaju. Provera znanja u toku nastave putem kolokvijuma.
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 40