О-АЕ-20-МСАВ - Менаџмент пољопривредног саветодавства

Модул
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање: 1. знања о менаџменту пољопривредног саветодавства, о теорији и пракси саветодавства у пољопривреди и руралном развоју, 2. вештина ефикасног учења и критичког мишљења о проблемима из области организације и функционисања пољопривредног саветодавства и 3. способности решавања конкретних проблема који се односе на рад саветодавне службе.
    Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса из овог предмета, студент треба да буде способан за: разумевање специфичности саветодавне проблематике; обављање послова пружања саветодавних услуга у пољопривреди; управљање и руковођење саветодавним институцијама; рад са појединцима, групама корисника услуга,удружењима и аграрним институцијама; примену стечених знања у конкретним условима пословања у области пољопривреде.
    Садржај теоријске наставе1. Значај, мисија, дефиниција, принципи, етика, задаци и врсте услуга саветодавне службе; 2. Улога и хронологија развоја саветодавства у пољопривреди и руралном развоју; 3. Стање и будући правци развоја саветодавне службе; 4. Законски прописи о саветодавној служби; 5. Концепт пољопривредног саветодавства; 6. Корисници саветодавних услуга, финансирање и трошкови пољопривредног саветодавства.
    Садржај практичне наставе1. Дефинисање, циљеви и функције пољопривредног саветодавства; 2. Пољопривредно саветодавство као чинилац развоја пољопривреде и села; 3. Процес предавања и учења, методе и кадрови у пољопривредном саветодавству; 4. Систем информација у пољопривредном саветодавству; 5. Типологија саветодавног рада; 6. Интеграција и даљи развој типологије саветодавног рада.
    1. Петровић Ж., Јанковић Д. (2010): Пољопривредно саветодавство Србије – стање, проблеми и могућности реформе. Пољопривредни факултет, Нови Сад
    2. Петровић, Т. (ур.) (2007): Систем информација у пољопривредном саветодавству Војводине. Пољопривредни факултет, Нови Сад. (одабрана поглавља)
    3. Смиљанић, К. и сар. (1987): Стручна пољопривредна служба. Београд
    4. Одабрани радови о саветодавству, чије библиографске референце предметни наставник објављује 15 дана пре почетка предавања у школској години
    Методе извођења наставеПредавања, вежбе и интерактивна настава. Провера знања у току наставе путем тестова, презентације и одбране семинарског рада.
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична наставаУсмени испит50