O-AE-20-MSAV - Menadžment poljoprivrednog savetodavstva

Akronim O-AE-20-MSAV
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje: 1. znanja o menadžmentu poljoprivrednog savetodavstva, o teoriji i praksi savetodavstva u poljoprivredi i ruralnom razvoju, 2. veština efikasnog učenja i kritičkog mišljenja o problemima iz oblasti organizacije i funkcionisanja poljoprivrednog savetodavstva i 3. sposobnosti rešavanja konkretnih problema koji se odnose na rad savetodavne službe.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa iz ovog predmeta, student treba da bude sposoban za: razumevanje specifičnosti savetodavne problematike; obavljanje poslova pružanja savetodavnih usluga u poljoprivredi; upravljanje i rukovođenje savetodavnim institucijama; rad sa pojedincima, grupama korisnika usluga,udruženjima i agrarnim institucijama; primenu stečenih znanja u konkretnim uslovima poslovanja u oblasti poljoprivrede.
    Sadržaj teorijske nastave 1. Značaj, misija, definicija, principi, etika, zadaci i vrste usluga savetodavne službe; 2. Uloga i hronologija razvoja savetodavstva u poljoprivredi i ruralnom razvoju; 3. Stanje i budući pravci razvoja savetodavne službe; 4. Zakonski propisi o savetodavnoj službi; 5. Koncept poljoprivrednog savetodavstva; 6. Korisnici savetodavnih usluga, finansiranje i troškovi poljoprivrednog savetodavstva.
    Sadržaj praktične nastave 1. Definisanje, ciljevi i funkcije poljoprivrednog savetodavstva; 2. Poljoprivredno savetodavstvo kao činilac razvoja poljoprivrede i sela; 3. Proces predavanja i učenja, metode i kadrovi u poljoprivrednom savetodavstvu; 4. Sistem informacija u poljoprivrednom savetodavstvu; 5. Tipologija savetodavnog rada; 6. Integracija i dalji razvoj tipologije savetodavnog rada.
    1. Petrović Ž., Janković D. (2010): Poljoprivredno savetodavstvo Srbije – stanje, problemi i mogućnosti reforme. Poljoprivredni fakultet, Novi Sad
    2. Petrović, T. (ur.) (2007): Sistem informacija u poljoprivrednom savetodavstvu Vojvodine. Poljoprivredni fakultet, Novi Sad. (odabrana poglavlja)
    3. Smiljanić, K. i sar. (1987): Stručna poljoprivredna služba. Beograd
    4. Odabrani radovi o savetodavstvu, čije bibliografske reference predmetni nastavnik objavljuje 15 dana pre početka predavanja u školskoj godini
    Metode izvođenja nastave Predavanja, vežbe i interaktivna nastava. Provera znanja u toku nastave putem testova, prezentacije i odbrane seminarskog rada.
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50