О-АЕ-20-СОЦС - Социологија села

Модул
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметимаНемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет има за циљ да студентима пружи основна знања из социологије села што је битна предпоставка за свестраније разумевање села као друштвене заједнице,структуре и развоја села, сељаштва и пољопривреде.
    Исходи учења (стечена знања)Студент кроз предмет треба да буде оспособљен за: препознавање проблема из социологије села, истраживања из социологије села, избор подручја, примену метода у социологији села, развијање критичког мишљења, аналитичких могућности и презентацију резултата.
    Садржај теоријске наставеПредмет и задатак социологије села и пољопривреде; Друштвене промене у демографској и социјалној структури села и пољопривреде;Социолошке карактеристике рада и занимања у пољопривреди; Социолошко одређење дифузије иновација у пољопривреди; Утицај индустријализације пољопривреде на промене у начину живота у селу; Друштвене промене на селу, Социјална екологија села и пољопривреде.
    Садржај практичне наставеСве јединице предвиђене планом детаљно ће бити разрађене на часовима вежби, презентација радова припремљених на задату тему и израда семинарских радова.
    1. Ц. Костић: Социологија села, Завод за издавање уџбеника, Србије, Београд, 1975.
    2. К. Килибарда: Село и људска храна, Научна књига, Београд, 1990.
    3. М. Митровић: Социологија села, СДС, Београд, 1998
    4. Ђ. Стевановић: Аграрна социологија , Стручна књига, Београд, 1990.
    5. С. Јелић, Т. Јовановић (2018): Село у вртлогу промена, Пољопривредни факултет, Београд
    Методе извођења наставеКласична предавања, теоријске вежбе и интерактивна настава.
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична настава20Усмени испит40