О-АЕ-20-ТТК2 - Теорија трошкова са калкулацијама 2

Модул
Тип студијаосновне академске студије
    Број ЕСПБ5.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаПоложенa Теорија трошкова са калкулацијама 1, редовно присуствовање на предавањима и вежбамаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет омогућава студенту стицање: 1. Знања о методама и могућностима примене диференцијалнe калкулације при предузимању разних организационо-економских мера на газдинству, 2. Знања о економској и финансијској оцени инвестиција у производњи и преради пољопривредних производа, 3. Способности решавања конкретних проблема из области инвестиционе анализе.
    Исходи учења (стечена знања)По завршетку курса из овог предмета студент би требало да буде оспособљен да: 1. Идентификује организационо-економске промене за чију се оцену може користити диференцијална калкулација и утврди ефекте ових мера, 2. Рачуна статичке и динамичке показатеље економске ефективности инвестиција, 3. Изврши избор између међусобно искључивих инвестиција, 4. Одреди финансијску прихватљивост инвестиција.
    Садржај теоријске наставе1. Диференцијална калкулација 2. Појам и економска суштина инвестиција 3. Економска оцена инвестиција (утврђивање токова примања и издавања; метод нето садашње вредности, метод интерне каматне стопе, метод ануитета, метод рока повраћаја). 4. Статичке методе оцене економске ефективности и избор између међусобно искључивих инвестиција. 5. Финансијска оцена инвестиција.
    Садржај практичне наставе1.Примена диференцијалних калкулација. 2. Утврђивање ефеката инвестиција. 3 Оцена економске оправданости инвестиција у производњи и преради пољопривредних производа динамичким методама. 4. Оцена економске оправданости инвестиција применом статичких метода. Решавање проблема избора између међусобно искључивих инвестиција. 5. Анализа финансијске прихватљивости инвестиција.
    1. Гогић, П. (2014): Теорија трошкова са калкулацијама – у производњи и преради пољопривредних производа (треће измењено и допуњено издање). Универзитет у Београду – Пољопривредни факултет. Београд – Земун.
    2. Андрић, Ј. (1997): Трошкови и калкулације у пољопривредној производњи. Савремена администрација. Београд.
    Методе извођења наставе1. Усмено излагање и визуелна презентација уз коришћење одговарајуће опреме; 2. Интерактивна метода; 3. Консултације – директне и електронским путем.
    Активности у току предавањаПисмени испит20
    Практична наставаУсмени испит50