O-AE-20-TTK2 - Teorija troškova sa kalkulacijama 2

Akronim O-AE-20-TTK2
Studijski program Agroekonomija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
    Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Položena Teorija troškova sa kalkulacijama 1, redovno prisustvovanje na predavanjima i vežbama Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet omogućava studentu sticanje: 1. Znanja o metodama i mogućnostima primene diferencijalne kalkulacije pri preduzimanju raznih organizaciono-ekonomskih mera na gazdinstvu, 2. Znanja o ekonomskoj i finansijskoj oceni investicija u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda, 3. Sposobnosti rešavanja konkretnih problema iz oblasti investicione analize.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku kursa iz ovog predmeta student bi trebalo da bude osposobljen da: 1. Identifikuje organizaciono-ekonomske promene za čiju se ocenu može koristiti diferencijalna kalkulacija i utvrdi efekte ovih mera, 2. Računa statičke i dinamičke pokazatelje ekonomske efektivnosti investicija, 3. Izvrši izbor između međusobno isključivih investicija, 4. Odredi finansijsku prihvatljivost investicija.
    Sadržaj teorijske nastave 1. Diferencijalna kalkulacija 2. Pojam i ekonomska suština investicija 3. Ekonomska ocena investicija (utvrđivanje tokova primanja i izdavanja; metod neto sadašnje vrednosti, metod interne kamatne stope, metod anuiteta, metod roka povraćaja). 4. Statičke metode ocene ekonomske efektivnosti i izbor između međusobno isključivih investicija. 5. Finansijska ocena investicija.
    Sadržaj praktične nastave 1.Primena diferencijalnih kalkulacija. 2. Utvrđivanje efekata investicija. 3 Ocena ekonomske opravdanosti investicija u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda dinamičkim metodama. 4. Ocena ekonomske opravdanosti investicija primenom statičkih metoda. Rešavanje problema izbora između međusobno isključivih investicija. 5. Analiza finansijske prihvatljivosti investicija.
    1. Gogić, P. (2014): Teorija troškova sa kalkulacijama – u proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda (treće izmenjeno i dopunjeno izdanje). Univerzitet u Beogradu – Poljoprivredni fakultet. Beograd – Zemun.
    2. Andrić, J. (1997): Troškovi i kalkulacije u poljoprivrednoj proizvodnji. Savremena administracija. Beograd.
    Metode izvođenja nastave 1. Usmeno izlaganje i vizuelna prezentacija uz korišćenje odgovarajuće opreme; 2. Interaktivna metoda; 3. Konsultacije – direktne i elektronskim putem.
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 20
    Praktična nastava Usmeni ispit 50