О-ХК-20-СОЦ - Социологија

МодулХортикултура
Тип студијаосновне академске студије
    Условљност другим предметимаНемаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаПредмет има за циљ да студентима пружи основна знања из социологије, дубље и свестраније разумевање друштва, његове структуре и развоја, свестраније разумевање села као друштвене заједнице, структуре и развоја села, сељаштва и пољопривреде.
    Исходи учења (стечена знања)Студент кроз предмет треба да буде оспособљен за: препознавање проблема из социологије, социологије села и пољопривреде, примену метода у социологији , ефикасно учење, тимски рад, критичко мишљење и презентацију
    Садржај теоријске наставеПредмет и настанак социологији; Методе у социологији; Социолошко одређење друштва и структуре; Друштвена структура и стратификација; Економска структура; Предмет и задаци социологије села и пољопривреде; Друштвене промене у демографској и социјалној структури села и пољопривреде; Социолошке карактеристике рада и занимања у пољопривреди; Социјална екологија села и пољопривреде.
    Садржај практичне наставеСве наставне јединице предвиђене наставним планом детаљно ће бити разрађене на часовима вежби и израда семинарских радова.
    1. Јелић, С., Јовановић, Т. (2013). Хрестоматија - Елементи опште социологије и социологије села. Графипроф, Београд.
    2. Козић, П., Јелић, С. (2007). Социологија. Класа д.о.о., Београд.
    3. Костић, Ц. (1975). Социологија села. Завод за уџбенике, Београд
    4. Митровић, М. (1998). Социологија села. СДС, Београд.
    5. Стевановић, Ђ. (1990). Аграрна социологија. Стручна књига, Београд
    Методе извођења наставеКласична предавања и интерактивна настава.
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична настава10Усмени испит40