М-УФ-14-РОП - Ризици и осигурање у пољопривреди

НазивРизици и осигурање у пољопривреди
АкронимМ-УФ-14-РОП
Студијски програмАгроекономија
МодулУправљање финансијама у агробизнису
Тип студијамастер академске студије
      Условљност другим предметимаПоложени обавезни предмети.Облик условљености
      Циљеви изучавања предметаИзучавањем овог предмета студенти стичу основна знања о врстама осигуравајућих друштава, врстама и областима осигурања, ризицима у осигурању, методама утврђивања и наплати штете у пољопривреди.
      Исходи учења (стечена знања)Оспособљеност за практичну примену утврђивања трошкова осигурања, утврђивање и наплату штете и доношење оперативних одлука везаних за осигурање појединих врста производа, имовине и физичких лица.
      Садржај теоријске наставеВрсте и карактеристике осигуравајућих друштава. Облици ризика у осигурању у пољопривреди и поступак њиховог управљања. Врсте осигурања у пољопривреди и њихове карактеристике. Законске основе осигурања. Ц Методе утврђивања тарифа и израчунавања премије. Процена и ликвидација штета. Саосигурање и реосигурање.
      Садржај практичне наставеИзрада семинарских радова по задатим темама из области осигурања у пољопривреди и њихова презентација на часовима.
      1. Vasiljević Z., Kovačević V., Ralević N. (2019): Rizici i osiguranje u poljoprivrednom sektoru, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Beograd
      2. Ostojić S. (2007): Osiguranje i upravljanje rizicima, Data status, Beograd
      3. Marković T. (2013): Vremenski derivati i upravljanje rizikom u poljoprivredi, Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet, Novi Sad
      Методе извођења наставеУсмено излагање и визуелна презентација уз коришћење одговарајуће опреме; Интерактивна метода; Консултације – директне и електронским путем.
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична наставаУсмени испит50
      Колоквијуми